Головна » В цей день: культурні події 12 травня – що відбулося

В цей день: культурні події 12 травня – що відбулося

В цей день 1936 року народився Іван Степанович Марчук – український художник. Почесний академік Національної академії мистецтв України.

В цей день 1936 року народився Іван Степанович Марчук – український художник. Почесний академік Національної академії мистецтв України.

Іван Марчук народився 12 травня в селі Москалівці Тернопільської області, в родині знаного в окрузі ткача. Після завершення семирічної школи вступив до Львівського училища прикладного мистецтва імені Івана Труша. Там впродовж 1951—1956 років навчався на відділі декоративного розпису під керівництвом таких митців, як Карло Звіринський та Олекса Шатківський. Після служби в армії продовжив навчання у Львівському інституті прикладного мистецтва на відділі кераміки, який закінчив у 1965 році.

Починаючи з 1959 року й протягом майже десятиліття, Іван Марчук належав до підпільної школи Карла Звіринського. Там вивчали світову культуру, українську історію, музику, літературу та релігію — теми, заборонені в радянському середовищі. У 1965–1968 роках працював в Інституті надтвердих матеріалів НАН України. З 1968 року до 1984 року працював на Київському комбінаті монументально-декоративного мистецтва. Виробничі завдання виконував швидко, а вільний час присвячував особистим творчим пошукам.

З 1984 року Іван Марчук повністю перейшов на творчу роботу. Через тиск і переслідування КДБ, які були наслідком його вільного мистецького самовираження в умовах радянського тоталітаризму.

У 1989–2001 роках мешкав в Австралії, Канаді та США.

У 1990 році, під час візиту в Україну, відбулася його перша офіційна виставка в Києві. Вона пройшла в Державному художньому музеї українського образотворчого мистецтва (нині — Національний художній музей України).

До початку повномасштабного вторгнення Росії Іван Марчук жив і працював у Києві. Після 24 лютого 2022 року вимушено емігрував до Відня, де у 2022–2025 роках створив близько 200 нових полотен. У столиці Австрії відбулося кілька масштабних виставок. Зокрема 2 травня 2025 року — відкриття експозиції «Скажи мені правду», де було представлено понад 450 робіт. Також започатковано міжнародний конкурс дитячого малюнка «Шляхами Івана Марчука».

На початку 2025 року було створено благодійну фундацію Івана Марчука, мета якої — збереження, дослідження й популяризація його творчості, а також заснування музею. 10 лютого 2025 року у Римі, в Палаццо Канчеллерія, відкрилася персональна виставка «Епічна реальність» під егідою Посольства України при Святому Престолі. 12 лютого художник мав приватну аудієнцію з Папою Франциском.

Загальний доробок митця налічує близько 5000 робіт. Він провів понад 150 персональних і близько 50 колективних виставок. Його майстерня розташована в самому серці Києва — на вулиці Євгена Чикаленка.

У 1965 році Іван Марчук знайшов власний авторський стиль, який не відповідав канонам соцреалізму. Він тривалий час не міг виставляти свої роботи офіційно, перебуваючи в андеграунді. Через це зазнавав утисків з боку КДБ. Щоб вижити в умовах радянської системи, був змушений створювати прості ілюстрації для журналів «Україна», «Вітчизна», «Київ», отримуючи за них символічну оплату.

Сьогодні творчість Івана Марчука захоплює мистецтвознавців у Європі, Америці та Австралії. Йому пропонують виставлятися у найпрестижніших залах світу, що є яскравим контрастом до його складного минулого в радянській Україні. Картини художника входять до численних колекцій у різних країнах світу.