В цей день 1935 року народився Олександр Ігорьович Муратов – український кінорежисер, кіносценарист та поет.
Народився Олександр Муратов у родині відомого харківського поета і драматурга Ігоря Муратова. У дитинстві пережив лихоліття війни. За свідченнями публіцистів Ігоря Козловського та Романа Коваля, у підлітковому віці перебував у підпіллі УПА. За порадою батька, звільненого з німецького концтабору, виїхав з України до Москви. Там навчався і підтримував зв’язки з антисталінським підпіллям.
У 1959 році Олександр Муратов закінчив режисерський факультет ВДІКу в Москві. У 1962–1968 роках працював режисером на Одеській кіностудії. У 1964 році разом із дружиною, режисеркою Кірою Муратовою, зняв фільм «Наш чесний хліб». У 1966 році зняв першу самостійну стрічку – «Авдотья Павлівна».
З 1968 року працював режисером-постановником на Київській кіностудії імені Олександра Довженка. Знімав художні й документальні фільми, був автором і співавтором сценаріїв. У 1982 році вийшов фільм «Гонки по вертикалі» за сценарієм братів Вайнерів. У 1991–1996 роках екранізував твори Миколи Хвильового, створивши кінотрилогію: «Танго смерті», «Геть сором!» і «Вальдшнепи». За ці стрічки Олександр Муратов отримав премію Всеукраїнського культурно-наукового фонду Тараса Шевченка.
У 2004 році зняв фільм «Татарський триптих» за кримськотатарськими новелами Михайла Коцюбинського. У 2005 році видав автобіографічний роман «Розчахнута брама».
Олександр Муратов є автором художніх фільмів: «Весняний дощ», «Біля крутого яру», «Наш чесний хліб», «Авдотья Павлівна», «Маленький шкільний оркестр». Також фільмів «Великі клопоти через маленького хлопчика», «Та сама ніч», «Чи вмієте ви жити?», «Стара фортеця», «Гуси-лебеді летять». Зокрема, «Щедрий вечір», «Любаша», «Ранок за вечір мудріший», «Гонки по вертикалі», «Осінні ранки», «Золотий ланцюг», «Виконати будь-яку правду» та інших.
Жив Олександр Муратов у Києві. Помер 14 квітня 2025 року. Похований на Байковому кладовищі.
В цей день 1914 року народився Юрій Володимирович Заруба – український письменник.
Народився Юрій Заруба 21 квітня в селі Нова Прага Кіровоградської області в родині залізничника. Семирічну школу закінчив у 1928 році в місті Олександрії. Після цього навчався в Кам’янському металургійному технікумі, який закінчив у 1933 році. Працював молодим спеціалістом у доменному цеху заводу «Запоріжсталь», а згодом у радгоспі в Азербайджанській РСР.
З 1935 року Юрій Заруба працював у пресі. Зокрема, в газетах «Молодь України», «Радянська Україна», журналах «Блокнот агітатора», «Комуніст України», а також у Держкіно УРСР. У 1941–1942 роках навчався в Українському інституті іноземних мов у Харкові. У 1943–1945 роках був заступником відповідального редактора газети «Молодь України».
У 1945–1948 роках навчався у Вищій партійній школі при ЦК ВКП(б). Згодом Юрій Заруба обіймав посади відповідального редактора журналу «Блокнот агітатора» та заступника редактора журналу «Більшовик». У 1953–1963 роках працював у Міністерстві закордонних справ УРСР. Зокрема першим секретарем і завідувачем відділу преси.
Був членом Спілки письменників України з 1952 року. Помер Юрій Заруба 13 травня 1973 року в Києві.