Головна » 26 квітня – День народження Шевченківського “КОБЗАРЯ”

26 квітня – День народження Шевченківського “КОБЗАРЯ”

26 квітня 1840 року побачило світ перше видання “Кобзаря” Тараса Шевченка . Сталось це за сприяння відомого письменника Євгена Гребінки.

”Кобзар” надрукувало приватне видавництво Фішера в Санкт-Петербурзі коштом полтавського землевласника Петра Мартоса.

До “Кобзаря” увійшли 8 поезій: «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Думка» («Нащо мені чорні брови»), «До Основ’яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч» та «Думи мої, думи, лихо мені з вами».

«Ся маленька книжечка відразу відкрила немов новий світ поезії, вибухла мов джерело чистої, холодної води, заясніла невідомою досі в українському письменстві ясністю, простотою і поетичною грацією вислову», – писав Іван Франко

Книга мала зручний формат і була надрукована на якісному папері тиражем 1000 примірників. На початку книгу прикрашав офорт за малюнком Василя Штернберга «Кобзар із поводирем».

Існує два варіанти видання: з кількістю сторінок 106 та 116. Це пов’язано з тим, що перший наклад вийшов практично не цензурований, а після шаленого розголосу, який отримав «Кобзар» своїм антиімперським спрямуванням, його було піддано більш жорсткій цензурі і всі подальші примірники були надруковані з купюрами. 

Після виходу збірки Тараса Шевченка почали називати Кобзарем. На сьогодні у світі збереглося лише кілька примірників книги.