Головна » В цей день: культурні події 30 вересня – що відбулося

В цей день: культурні події 30 вересня – що відбулося

В цей день ми щорічно відзначаємо всеукраїнський день бібліотек.

В цей день ми щорічно відзначаємо всеукраїнський день бібліотек.

30 вересня українські бібліотекарі святкують своє професійне свято – Всеукраїнський день бібліотек. Бібліотеки в Україні завжди були центрами знань і освіти, але в умовах війни їхня роль значно зросла. Сьогодні вони є осередками збереження національної пам’яті, розвитку інформаційної грамотності, наукових досліджень, а також надають підтримку громадянам, зокрема психологічну. В Україні налічується понад 40 тисяч бібліотек, в яких працює близько 53 тисяч бібліотекарів.

Це свято було засноване указом президента в 1998 році. Відзначають його як бібліотекарі, так і звичайні відвідувачі бібліотек. У бібліотеки є ще одне свято – Всесвітній день бібліотек 27 травня.

30 вересня 1835 року народився Заревич Федір Іванович — український письменник та журналіст.

Перші вірші Заревича — «Руський борець» і «Пересторога другу» — Федір Заревич опублікував 1860 року в альманасі «Зоря галицкая яко альбум на год 1860». Автор друкувався у журналах «Вечерниці», «Русалка», «Правда», газеті «Русь». Найкращими прозовими творами Заревича вважаються повість із суспільного життя Галичини 1830-х — 1840-х років «Хлопська дитина» про зрушення у політичній свідомості інтелігенції після революції 1848 року, а також романтично-психологічне оповідання «Вітренниця». 

1901 року у Львові побачив світ перший том «Творів» Федора Заревича, до якого увійшла повість «Хлопська дитина». Оповідання «Чудний цвіт» увійшло до низки антологій, упорядкованих Юрієм Винничуком.

30 вересня 2011 року помер Низовий Іван Данилович — український письменник, поет, прозаїк та публіцист.

изовий є членом Національної спілки письменників України з 1972 року. Член Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Лауреат премій імені Бориса Горбатова, імені Микити Чернявського, імені братів Богдана і Левка Лепких, імені Олекси Гірника та інших. Від травня 1966 року починається найтриваліший — «луганський» — період біографії поета. 

Спочатку він переїздить до Новоайдарського району, де на той час мешкали його бабуся Уляна й сестра Людмила. Починає працювати в районній газеті, та за кілька місяців отримує запрошення на роботу до редакції новоствореної луганської обласної молодіжної газети «Молодогвардієць». І відтоді життя його назавжди пов’язується з Луганськом. Літературно-журналістське життя Івана Низового виявилося дуже плідним. Він багато працює в обласних газетах, на обласному телебаченні. У 1971 році побачила світ друга збірка поета «Провесінь». У 1972 році він стає членом Національної спілки письменників України.

В цей день 1899 року помер Панів Андрій Степанович — український поет, журналіст та перекладач.

Панів — один з лідерів літературного об’єднання «Плуг». Автор підручників для початкових класів середніх шкіл. 

Закінчивши навчання, працював у редакціях газети «Селянська правда», журналів «Сільськогосподарський пролетар», у кооперативному видавництві «Плужанин», викладачем ІНО, науковим співробітником Інституту ім. Тараса Шевченка. На цей час припадають і його перші літературні проби пера. Вірші, новели, літературно-критичні статті друкував у газетах «Селянська правда», «Вісті ВУЦВК», «Культура і побут».