В цей день 1881 року народилась Катерина Андріївна Рубчакова – українська акторка і співачка в ліричному сопрано.
Катерина Рубчакова народилася в сім’ї дяка і самодіяльного диригента міського хору Андрія Коссака та Розалії Федорович, доньки селян із Вигнанки. Навчалася в міській школі Чорткова, де вперше виступала в хорі. Сценічну кар’єру почала під керівництвом Степана Яновича і Костя Підвисоцького. Навчалася в музично-драматичній студії при театрі Йосипа Стадника.
З 1886 року до 1914 року працювала в театрі товариства «Руська Бесіда» у Львові. Згодом у 1917–1918 роках була його директором. Водночас очолювала трупу Стрілецького Театру. Пізніше Катерина Рубчакова грала в театрі Миколи Бенцаля в Тернополі та в Чернівецькому українському драматичному театрі. Зокрема, в Новому Львівському театрі, гастролюючи Галичиною, Буковиною і Поділлям.
На сцені Катерина Рубчакова виступала з такими знаними артистами, як Амвросій Бучма, Марія Заньковецька, Мар’ян Крушельницький. Також з Лесем Курбасом, Миколою Садовським та іншими. Зіграла 79 драматичних ролей, 18 партій в операх і 27 партій в оперетах.
Померла Катерина Рубчакова 22 листопада 1919 року в Зінківцях біля Кам’янця-Подільського від тифу. Первісно похована в Кам’янці-Подільському, а згодом перепохована на Микулинецькому цвинтарі в Тернополі.
В цей день ми відзначаємо день пам’яті Дмитра Гнатюка – видатного український оперного співака, режисера та педагога.
Народився Дмитро Гнатюк 1925 року в селі Мамаївці (нині Кіцманський район Чернівецької області), в селянській родині. Його батьки, Михайло Дмитрович і Марія Іванівна, були шанованими людьми в селі. В родині було шестеро дітей, і Дмитро змалку допомагав вести господарство. В умовах румунської окупації закінчив румунську школу. Брав участь у церковному хорі, де розвинув свої музикальні здібності.
Організував у школі гурток художньої самодіяльності, поставив спектакль «Сватання на Гончарівці», який мав великий успіх навіть попри скромні умови постановки.
Після війни Дмитро Гнатюк повернувся до Чернівців, де з 1945 року працював артистом у Чернівецькому обласному музично-драматичному театрі імені Ольги Кобилянської. Його талант помітив режисер Василь Василько, що сприяв навчанню Дмитра Гнатюка в Київському музичному училищі. А згодом і в Київській державній консерваторії в класі Івана Паторжинського.
Під час навчання Дмитро Гнатюк мав нагоду виступити перед Йосипом Сталіним. З 1951 року працював солістом Київського театру опери та балету імені Тараса Шевченка. У 1979–1980 роках був директором театру. У 1980–1988 роках – головним режисером, а з 1988 року до 2011 року – художнім керівником і головним режисером, поставивши понад 20 вистав. Також працював у Київській консерваторії та Донецькому театрі опери й балету.
Дмитро Гнатюк помер 29 квітня 2016 року в Києві на 92-му році життя, похований на Байковому кладовищі.