Головна » В цей день: культурні події 25 травня – що відбулося

В цей день: культурні події 25 травня – що відбулося

В цей день 1891 року народився Адальберт Михайлович Ерделі — український художник та педагог. 

Народився Адальберт Ерделі 25 травня в селі Загаття, що нині розташоване в Закарпатській області. У 1911–1915 роках навчався в Будапештській академії мистецтв. З 1916 року мешкав в Мукачеві. 

У 1927 році разом з Йосипом Бокшаєм заснував Ужгородську художню школу. А в 1931 році — Товариство діячів образотворчих мистецтв у Підкарпатській Русі. Упродовж 1929—1931 років жив і працював у Парижі, де познайомився з імпресіонізмом і фовізмом. Викладав малювання в мукачівській гімназії, учительській семінарії в Ужгороді. Також у 1945—1955 роках — в Ужгородському училищі прикладного мистецтва.

Адальберт Ерделі був живописцем, якому відкрилися найвищі мистецькі кола Європи. Він мав усі шанси жити за кордоном і здобути світову славу. Його творчість перетиналася з діяльністю провідних художників Європи XX століття. Однак, попри привабливість мистецького світу Заходу, Адальберт Ерделі свідомо залишився на Закарпатті. Він прагнув своїм мистецтвом прославити рідну «землю без імені».

Адальберт Ерделі був одним із засновників Закарпатської школи живопису. Він став першим директором Ужгородського училища прикладного мистецтва, що нині має назву Закарпатський художній інститут. У 1946 році був співорганізатором і першим головою Закарпатської обласної організації Національної спілки радянських художників України.

Адальберт Ерделі був колористом, майстром пейзажного та портретного живопису, а також натюрморту. Завдяки сміливим, динамічним і незвичним колірним рішенням, він створив унікальні твори. Більшість із них посіли почесне місце в експозиціях українських і закордонних музеїв.

Інформація про творчість художника тривалий час передавалася з однієї бідної брошури в іншу. Роботи художника лише згадувалися в каталогах. Згодом у львівському видавництві «Ме» побачив світ альбом-монографія, присвячена Адальберту Ерделі. До видання увійшли 56 кольорових репродукцій, 73 унікальні фотографії та 203 сторінки тексту. 

Протягом 64 років життя Адальберт Ерделі пережив чотири державні устрої: Австро-Угорську імперію, демократичну Чехословаччину, хортистську Угорщину та радянський тоталітарний режим. З кожним із них він знаходив спільну мову, однак за останнього почувався дещо принижено. Художник володів німецькою, французькою, угорською, словацькою та чеською мовами. Німецькою написав автобіографічний роман «Імен». Щоденники вів угорською. У 1933 році в Ужгороді Адальберт Ерделі познайомився з танцівницею Магдалиною Сливкою, яка була молодша за нього на 25 років. Вони тривалий час жили в цивільному шлюбі. Лише перед смертю, вже важко хворий, художник одружився з Магдалиною.

В цей день 1882 року народився Микита Юхимович Шаповал — український поет, соціолог та громадський діяч.

Микита Шаповал є автором збірок поезій «Сни віри», «Самотність», «Лісові ритми». Також книги нарисів «Листки з лісу». У 1909–1914 роках видавав журнал «Українська хата». Це видання дало назву цілій історичній добі в політичному та культурному житті України — «хатянству».

Паралельно Микита Шаповал підготував і видав кілька підручників з лісівництва українською мовою. Серед них — «Про ліс» і «Лісова справа на Україні». За часів Центральної Ради обіймав посаду міністра пошти і телеграфів в уряді Володимира Винниченка. Був учасником численних з’їздів і працював у редакційних комісіях, що складали універсали.