Головна » В цей день 15 грудня

В цей день 15 грудня

15 грудня 1958 року народилась Павличко Соломія Дмитрівна – українська письменниця, літературознавиця, перекладачка.

15 грудня 1958 року народилась Павличко Соломія Дмитрівна – українська письменниця, літературознавиця, перекладачка.15 грудня 1958 року народилась Павличко Соломія Дмитрівна – українська письменниця, літературознавиця, перекладачка.

Дочка Дмитра Павличка. Народилася у Львові, згодом з батьками переїхала до Києва. Закінчила відділення романо-германських мов і літератури Київського державного університету ім. Т. Шевченка. З 1995 року – доктор філологічних наук. 3 1997 – професор «Києво-Могилянської академії», лауреатка премії ім. С. Єфремова за працю «Дискурс модернізму в українській літературі». 

У 1992 року Соломія Павличко створила видавництво перекладної наукової літератури «Основи». В якому незмінно очолювала редакційну раду і формувала видавничу політику. Започаткувала в Україні видання феміністичної літератури. Займалася ідеєю партнерської сім’ї, образом нової української жінки – активної, творчої. 

«Фемінізм мене цікавить як наукове та інтелектуальне явище. Я вже розказувала, як мене було виховано. Це було справжнє феміністичне виховання, коли батьки тобі кажуть: ти повністю повинна розраховувати на власні сили. Ніякі заміжжя, ніякі мужчини, ніякі сторонні люди – тільки ти сама можеш зробити себе щасливою. І я так і стараюся жити і сподіваюся, що моя дочка буде жити так само», – Соломія Павличко в інтерв’ю 1998 року.

В цей день 1883 року народилась Собачко-Шостак Ганна Федосівна –  українська майстриня декоративного розпису.

В 1910 році односельчанка, відома шанувальниця народної творчості. Прибильську захопили барвисті килими, вишивки і яскраві малюнки, які Ганна виконувала для себе. В майстерні цих мисткинь за малюнками Ганни Собачко виготовлені панно і вишивки, що експонувались в Києві  та Берліні.

Навчала українських художниць Параску Власенко, Марію Примаченко, Тетяну Пату, Надію Білоконь, Марію Пособчук.

В цей день 1994 року помер Кочур Григорій Порфирович – український перекладач, поет, літературознавець.

Кочур належав до ключових фігур національно-культурного відродження в Україні в 60-х роках. Його оселя в Ірпені була центром, де збиралася опозиційно налаштована творча інтелігенція. Після першої хвилі арештів серед української інтелігенції, Кочур підписав лист-протест 139 на захист своїх друзів і близьких знайомих.

Усі ці роки Кочур багато і плідно працював, виховуючи нове покоління перекладачів. Його переклади охоплюють 26 століть, починаючи від Архілоха і закінчуючи сучасними поетами. Він автор статей з теорії перекладів, кваліфікованих передмов до видань зарубіжних авторів. А також численних рецензій і спогадів.