Головна » В цей день: культурні події 22 листопада – що відбулося

В цей день: культурні події 22 листопада – що відбулося

В цей день мітингом на Майдані Незалежності розпочалась Помаранчева революція.

В цей день мітингом на Майдані Незалежності розпочалась Помаранчева революція.

Помаранчева революція – кампанія протестів, мітингів, пікетів, страйків та інших актів громадянської непокори в Україні, організована і проведена прихильниками Віктора Ющенка, основного кандидата від опозиції на президентських виборах у листопаді-грудні 2004 року, після оголошення Центральною виборчою комісією попередніх результатів, згідно з якими нібито переміг його суперник – Віктор Янукович.

22 листопада 2004 року, наступного дня після другого туру президентських виборів, у Києві та інших містах України почалися масові мітинги в підтримку кандидата від опозиції. Основним місцем народного невдоволення став київський Майдан Незалежності. За п’ять хвилин до дев’ятої ранку мітингувальники перекрили рух на Хрещатику і зайняли місце під майданівською сценою, яку спорудили напередодні. Більше з цього місця, до завершення протестів, вони не зійшли. Завершувався ранковий мітинг уже 40-тисячним зібранням. Увечері на Майдан прийшли майже 150 тисяч людей.

Вже наступного дня почали повсюдно з’являтися помаранчеві стрічки – символ тих революційних подій. Акції громадянської непокори набирали обертів і тривали до 26 грудня, коли у ході другого туру голосування стало відомо, що переміг Віктор Ющенко.

22 листопада 1953 року народився Дутчак Михайло Михайлович – український диригент, Заслужений діяч мистецтв України, Народний артист України.

Навчався у Львівському музично-педагогічному училищі ім. Філарета Колесси. 1978 року закінчив Львівську консерваторію (клас Лариси Бобер). З 1976 р. — диригент, з квітня 2001 р. — головний диригент Львівського театру опери та балету ім. С. Крушельницької. 1983—1985 рр. пройшов стажування у Степана Турчака в Київському театрі опери та балету ім. Т. Шевченка. В Київському театрі диригував опери «Ріґолетто», «Травіата» Дж. Верді, «Царева наречена» М. Римського-Корсакова, «Таємний шлюб» Д. Чімарози. 

1997—1998 рр. — керівник симфонічного оркестру Львівської музичної академії. Проводив майстер-класи для молодих оперних диригентів Європи та Азії у м. Бургас (Болгарія, 2009 р.). Гастролював у Польщі, Швейцарії, Катарі, Франції, містами України. Похований на 50 полі Личаківського цвинтаря.

В цей день свій 57 рік життя відзначає Дубинка Ніна Дмитрівна – українська художниця, заслужений майстер народної творчості.

Дубинка Н. Д. працювала творчим майстром на заводі «Художній керамік», пізніше у Національному музею-заповіднику українського гончарства в Опішному. Згодом навчала майбутніх художників-керамістів у Дитячій спеціалізованій художній школі-інтернаті «Колегіум мистецтв у Опішному». 

Водночас гончарка не полишає нагоди для власної творчості: у домашній майстерні й гончарні Музею-заповідника вона творить дивовижний світ глиняних образів. Стильову манеру майстрині вирізняє особлива пластичність, вишуканість декору й технологічна досконалість форм. Роботи гончарки переважно теракотові, що дозволяє зберігати красу рукотворності.