У Національному музеї історії України у червні відбудеться виставка 274 незаконно вивезених контрабандистами предметів культурної спадщини, які Естонія повернула Україні.
“Сьогодні історичний день – українське надбання, цінні артефакти, які належать Україні, подолали довгий шлях і нарешті повернулись додому”, – наголосив заступник глави дипломатичної місії Естонії в Україні Вагур Соосаар.
«Важко оцінити у грошовому еквіваленті. Такі речі завжди безцінні, бо вони про нашу спадщину, історичну культуру. Тут є унікальні хазарські речі – два налобники для коней, цінні монети з Ольвії, Фракії, є монети короля фракійського, який був у команді Олександра Македонського, візантійські монети. Вони прикрасять наш історичний музей», – розповів посол з особливих доручень МЗС України Ігор Осташ .
Крім того, серед артефактів – прикраси скіфського, передримського та римського часів. А також середньовічні знахідки, зокрема парадна кінська упряж – рубіж VІІІ–ІХ ст. – початок IX ст., перстень з птахом, який тримає в лапах гілку лавра, Х–ХІІ ст., монети візантійських імператорів.
Артефакти були виявлені естонцями на кордоні ще у 2018 році. Коли естонські митники затримали вантажівку-рефрежератор, яка перевозила з РФ до Естонії сире м’ясо. Під час перевірки на кордоні серед м’яса у різних закутках вантажівки митники виявили у пластикових пакетах заховані цінності. Експерти вважають, що розкопки могли вестись в окупованому Криму та Харківській області.
У Національному музеї історії України відбулась урочиста презентація 274 предметів археології та монет. Всі вони були затримані на кордоні та передані Естонською Республікою в Україну.