Головна » В цей день: культурні події 5 жовтня – що відбулося

В цей день: культурні події 5 жовтня – що відбулося

В цей день 1941 року помер Трублаїні Микола Петрович — український письменник та журналіст.

В цей день 1941 року помер Трублаїні Микола Петрович — український письменник та журналіст.

У 1920-1922 роках навчається в Проскурівському реальному училищі, тоді ж починає займатися літературною творчістю. У вінницьких газетах (зокрема «Вісті ВУЦВК») почали з’являтися його дописи й кореспонденції про життя в селі. Стає сількором вінницької газети «Червоний край». Тут у 1924 році й була опублікована перша стаття майбутнього письменника під назвою «День Леніна».

Псевдонім Трублаїні з’явився після приїзду в 1927 році до Харкова робітників з Італії, яких супроводжував Микола Трублаїні. Вони замінили прізвище Трублаєвський на зручне для них «Трублаїні».

5 жовтня 1942 року народився Литвин Іван Іванович — український художник, графік, живописець, ілюстратор та член Національної спілки художників України.

Класична обрізна гравюра (ксилографія), акварель, гуаш, чеканка, декоративний живопис на склі — це лише частина технік, у яких працював Іван Литвин. Також художник займався традиційним ткацтвом рушників, промисловим дизайном, а його роботи виконані у пастелі, олією на полотні, картоні та дошці.

У техніці обрізної гравюри найяскравішими є ілюстрації до книги Григорія Сковороди «Сад божественних пісень», яку видало видавництво «Дніпро» у 1988 році. Та ілюстрації до книги Василя Стефаника «Моє слово», що надрукувало видавництво «Веселка» 2001 року.

В цей день 1909 року народився Антонич Богдан-Ігор Васильович — український поет, прозаїк, перекладач та літературознавець.

Перший свій вірш поет опублікував 1931 року в пластовому журналі «Вогні». Потім він розміщував поезії в багатьох періодичних виданнях. Попри велику поетичну творчість і важкий процес засвоєння літературної мови, поет все-таки знаходив час на працю в інших жанрах та на публіцистику. Він виступав з доповідями про українську та чужу літератури; робив переклади; писав рецензії; публікував сатиричні фейлетони та пародії, в яких виявив гостру дотепність. Вів літературну хроніку у часописі «Дажбог».

Крім того, він випробовував свої сили в прозі та драматургії. Залишилася незакінчена новела «Три мандоліни» та великий фрагмент повісті, що мала називатися «На другому березі». Він склав лібрето до опери «Довбуш», що її мав написати Антін Рудницький.

5 жовтня 1923 року народився Бідненко Віталій Романович — музикант, засновник та директор Олександрівської дитячої музичної школи протягом 1962—1983 років.

1951 року був засновником аматорського хору «Тясмин» Олександрівського районного Будинку культури, у швидкому часі колектив був нагороджений Почесною грамотою Міністерства культури УРСР. 1962 року був засновником Олександрівської дитячої музичної школи, котрою керував до 1983-го.