Головна » В цей день: культурні події 4 вересня – що відбулося

В цей день: культурні події 4 вересня – що відбулося

4 вересня 1991 року над будинком Верховної Ради у Києві вперше піднято синьо-жовтий прапор.

4 вересня 1991 року над будинком Верховної Ради у Києві вперше піднято синьо-жовтий прапор.

Державний Прапор України також є символом нашої свободи. Вперше український синьо-жовтий прапор було піднято у Львові над ратушею вранці 25 червня 1848 року. Хоча він пробув там лише кілька днів, цей день став важливою сторінкою нашої історії, демонструючи, наскільки складно було бути українцем на своїй землі під чужим управлінням.

 

4 вересня 1991 року в Верховній Раді України, після трьох голосувань і заяви президента Леоніда Кравчука про готовність подати у відставку, над будівлею парламенту урочисто підняли синьо-жовтий національний прапор. 18 вересня 1991 року Президія Верховної Ради України затвердила синьо-жовтий прапор як офіційний, ухваливши відповідну Постанову «Про прапор України».

 

В цей день 1985 року помер Василь Стус –  український поет, перекладач, прозаїк та літературознавець.

 

Манера письма Василя Стуса гармонійно поєднала українську традицію із найкращими зразками світової, особливо європейської, спадщини. Так, в студентські роки поет захоплювався Рильським, Верхарном. Пропозицію Стуса опублікувати у 1965 році свою першу збірку віршів «Круговерть» відхилило видавництво. Всупереч позитивним відгукам рецензентів, було відхилено і його другу збірку — «Зимові дерева». Однак її опублікували в самвидаві. У 1970 році книжка віршів поета «Зимові дерева» потрапила до Бельгії та була видана в Лондоні, у видавництві бандерівської ОУН.

 

Сьогодні ми відзначаємо 103 роковини польсько-українського художника – Котарбінського Вільгельма Олександровича.

 

Працював у галузі монументального, монументально-декоративного та станкового живопису. Яскравий представник академізму та символізму в живописі. З 1886 до 1896 року працював над розписами Володимирського собору в Києві. Розписав палаци, де зараз знаходяться такі музеї: Національний імені Тараса Шевченка та імені Богдана і Варвари Ханенків. Для першого художник виконав на плафоні над сходами великі чотири панно на билинні теми, а у залі — «Амур і Психея» значно меншого розміру; для другого — 13 панно

 

Сьогодні своє 74-річчя святкує українська художниця декоративно-ужиткового мистецтва – Авдоніна-Шпергль Галина Федорівна.

 

Працює в галузі декоративно-прикладного мистецтва (порцеляна, кераміка, розпис). У творах декоративного живопису переважають сюжети з українського побуту, квіткове розмаїття. У творах ювелірного мистецтва використовує різноманітні матеріали, застосовує різну техніку. Основними її творами є: ваза «Червона рута», декоративні вази «Древній Львів», тарілка «Пташка», брошки «Ранок», «Полудень» та ін.