Головна » В цей день: культурні події 4 листопада – що відбулося

В цей день: культурні події 4 листопада – що відбулося

4 листопада 1910 року народився Ластович Семен – український кобзар, відомий теоретик і практик виготовлення бандур.

Закінчив академічну гімназію у Львові в 1930 р. Вивчав гру на бандурі у Ю. Сінґалевича, а майстрування бандури у К. Місевича. Організатор хорів та драматичних гуртків.

В 1939 р. заарештований НКВС, але зміг утекти. Під час німецької окупації грав в ансамблі разом з С. Ганушевським, С. Малюцою, Ю. Сінгалевичем, Григором Бажулом та іншими.

В 1944 році вступає до складу Української капели бандуристів ім. Т. Г. Шевченка. Під керівництвом Григорія Китастого. Разом з нею він восени 1944 року покидає Україну, виїздить у Німеччину, оселившись у Мюнхені.

В цей день 1962 року помер Мар’яненко Іван Олександрович – український актор, режисер та педагог.

Творчість Мар’яненка доволі різноманітна. Твори: Автор книг «Минуле українського театру» (1953), «Сцена, актори, ролі» (1964). Вистави: «Блакитна троянда» Лесі Українки, «Казка старого млина» С. Черкасенка, «Оборона Буші» М. Старицького (1917) та ін.

Ролі (понад 300): Хома Кичатий («Назар Стодоля» Шевченка), Гонта («Гайдамаки» за Шевченком), Омелько («Мартин Боруля» Карпенка-Карого), Дон Жуан («Камінний господар» Лесі Українки), Ярослав («Ярослав Мудрий» Кочерги) та інші.

Знімався у фільмах «Злива» (1929), «Фата моргана» (1931), «Коліївщина» (1933), «Прометей» (1936).

В цей день 1848 року народився Кароль Беднарський – фахівець друкарської справи, поліграфіст, багаторічний директор Друкарні НТШ у Львові.

Був директором друкарні Товариства ім. Шевченка у Львові, яка за час його керівництва стала найбільшим центром видання української літератури в Галичині. Тут друкувалися всі журнали і збірники НТШ, твори Котляревського, Шевченка, Федьковича, Руданського. Вперше опубліковано збірки віршів Івана Франка.

Широко провадив у Товаристві друкарську справу. Друкарня виконувала значну частину робіт на замовлення. З 1892 «під зарядом К. Беднарського» вийшло понад 600 багатосторінкових наукових книжок різних назв і форматів, що їх підготували секції й комісії Товариства. 

В цей день своє 68-річчя відзначає Голубенко Євген Іванович – український художник-постановник, сценарист, актор. Заслужений діяч мистецтв України.

Народився у Кам’янці-Подільському. 1972 року вступив до Одеського художнього училища імені Грекова. До 1986 року ховався від соціалістичного реалізму в заняттях, типових для представників андеґраунду: працював сторожем, машиністом котельні, освітлювачем і монтувальником сцени в ТЮГу, штукатуром-маляром у різних РБУ міста Одеси.

Від 1986 року – художник-декоратор на Одеській кіностудії. Від 1992 року – художник-постановник. Чоловік кінорежисера Кіри Муратової, з якою працював над багатьма фільмами.

4 листопада 1967 року народилась Доляк Наталія Юріївна – українська письменниця, драматургиня, акторка та членкиня Національної спілки письменників України.

Народилася у Вінниці. Закінчила акторський факультет Харківського університету мистецтв імені Івана Котляревського (2003). У 1990-92 роках була біженкою у Швеції та Фінляндії.

Працювала у Вінницькому обласному театрі ляльок, згодом – у регіональній тележурналістиці. Має двох дітей, сина і доньку. Живе у рідному місті.

Авторка декількох різножанрових романів, п’єс, кіносценаріїв, у тому числі на історичну тематику, гостросоціальні теми, пов’язані з долею пострадянських біженців у Європі.

На окрему увагу заслуговує роман «Загублений між війнами», присвячений надзвичайній особистості – талановитому прозаїку і поету, члену Української Центральної Ради Юрію Будяку (справжнє прізвище Покос).