Головна » В цей день: культурні події 30 березня – що відбулося

В цей день: культурні події 30 березня – що відбулося

В цей день 1891 року народився Борис Васильович Романицький – визначний український режисер і актор.

В цей день 1891 року народився Борис Васильович Романицький – визначний український режисер і актор.

Свою сценічну діяльність Борис Романицький розпочав у 1913 році. Після закінчення Музично-драматичної школи імені Миколи Лисенка у 1916 році виступав у Товаристві Українських Акторів під керівництвом Івана Мар’яненка. Згодом приєднався до Державного Народного театру.

З 1922 року Борис Романицький став співзасновником і мистецьким керівником театру імені Марії Заньковецької. Спочатку театр діяв як мандрівний, а з 1931 року став стаціонарним у Запоріжжі. У 1944 році театр переїхав до Львова, де Борис Романицький продовжив працювати як актор і режисер.

За свою творчу діяльність був відзначений Шевченківською премією у 1974 році. Помер Борис Романицький 24 серпня 1988 року у Львові. Похований на Личаківському цвинтарі, поле № 67.

В цей день 1877 року народилась Галина Михайлівна Комарова – українська поетка та перекладачка.

Галина Комарова народилася 30 березня у родині відомого українського бібліографа Михайла Федоровича Комарова.

Отримала ґрунтовну домашню освіту. Вперше її поезії були надруковані у 1900 році в журналі «Літературно-науковий вісник». Іван Франко високо оцінив цикл її віршів, опублікований у збірнику «На вічну пам’ять Котляревському». У своїй творчості Галина Комарова орієнтувалася на поезію Лесі Українки, з якою підтримувала дружні стосунки. У 1904 році в Одесі, де вона прожила більшу частину життя, вийшла її поема «Роксолана», а наступного року – поетична збірка «Починок».

Померла поетеса 3 лютого 1938 року в Одесі.

В цей день 1880 року народився Ярослав Дмитрович Ярославенко – український композитор і диригент.

Український композитор, хоровий диригент і громадський діяч Ярослав Ярославенко (справжнє прізвище Вінцковський) народився 30 березня в Дрогобичі. Його батько – професор Львівської гімназії, український письменник і громадський діяч Дмитро Вінцковський народився на Тернопільщині. Про нього в одному з листів згадав Іван Франко як одного з тих товаришів, які допомогли йому прилучитися до літературної діяльності.

Ярослав Ярославенко від природи був обдарованою дитиною, мав абсолютний слух і чудову пам’ять. У 1886 році, навчаючись в українській школі у Львові, він опанував музичні дисципліни. Зокрема, як контрапункт і теорія музики, брав участь у хоровому гуртку, відвідував концерти та вистави в оперному театрі.

Після закінчення гімназії Ярослав Ярославенко став вільним слухачем польської консерваторії. Там навчався в класі музично-теоретичних дисциплін під керівництвом професора Францішка Соломковського та в класі композиції у відомого польського композитора Станіслава Невядомського. 

У творчому доробку Ярослава Ярославенка є опера «Відьма», «Дівча з лілеєю», «Над Дніпром», оперети «Бабський бунт», «В чужій шкірі». А також фарс «Влодусь», музика до вистави «Лісові чари», кантата «Розвивайся, лозо, борзо», солоспіви, хорові твори та обробки народних пісень.