Головна » В цей день: культурні події 19 вересня – подорож у минуле

В цей день: культурні події 19 вересня – подорож у минуле

Сьогодні свій 64 рік життя відзначає українська письменниця літературознавиця, публіцистка, поетеса, есеїстка та літературна критикиня — Забужко Оксана Стефанівна.

Сьогодні свій 64 рік життя відзначає українська письменниця літературознавиця, публіцистка, поетеса, есеїстка та літературна критикиня — Забужко Оксана Стефанівна.

Її твори перекладені понад 20 мовами. Оксана Забужко є лауреаткою народних та іноземних премій, стипендіаткою Фулбрайта, викладачкою українських студій у Гарвардському та Піттсбурзькому університетах.

 

Віршувати Забужко почала, за власними словами, «з дописемного віку». Поетично дебютувала в періодиці у 9 років, на 1973 р. у видавництві «Молодь» планувалась до друку її перша поетична збірка «Весняна акварель». Але під час репресій 1972 року батьки потрапили в «чорні списки», і готову до друку «Акварель» знімають з виробництва. Тих ранніх віршів Забужко ніколи не публікувала, а першу поетичну книжку, уже іншого змісту, змогла видати тільки 1985 року.

 

В цей день своє 65-річчя відзначає Андрієнко Віктор Миколайович — український актор та режисер театру та кіно, сценарист, письменник, продюсер та Заслужений артист України.

 

Андрієнко має численні роботи в театрі, кіно й на телебаченні. З 1978 року працював в кіно каскадером та актором. Знявся більш ніж у 100 фільмах і серіалах. Вів кулінарне шоу «Народний кухар» та кулінарну частину передачі «Удачний проєкт».

 

Віктор Андрієнко є автором багатьох сценаріїв для кіно та телебачення. Окрім цього, він разом зі своїм співавтором Оленою Шульгою написав дві книжки для дітей. Перша з них — «Легенди Чарівнолісся», а друга — книжка-комікс «Шалені пригоди папуги Флінта», ілюстрована Народним Художником України Радною Сахалтуєвим.

 

В цей день свій 82 рік народження відзначає Станкович Євген Федорович — український композитор та викладач університету.

 

Євген Станкович народився у місті Свалява, в сім’ї вчителів. У віці 10 років розпочав навчання в музичній школі (клас баяна), продовжив навчання в Ужгородському музичному училищі у класі баяніста і композитора Степана Мартона, а згодом — у класі віолончеліста.

 

З 1976 року — заступник голови правління Київської організації Спілки композиторів України. З 1984 року — секретар правління Спілки композиторів України.

 

В цей день у 1858 році народився Кащенко Адріан Феофанович — український письменник та автор численних прозових творів про героїку Запорозької Січі.

 

Андріан Кащенко починав свій шлях у літературу з публікації народних легенд, переказів, казок. 1883 року у Катеринославі виходить книга «Жар-птиця, або З паном не братайся, у прийми не бери і жінці правди не кажи». Якби ця скромна книжка була єдиною в його творчості, то й тоді б ми згадували його ім’я — адже з цієї книжечки починається відлік українського художнього друкованого слова на Придніпров’ї.

 

Через родинні причини у творчості письменника сталася 20-річна пауза. З новою силою він береться до творчості вже на початку XX століття. А. Кащенкові судилося стати популярним історичним повістярем, який у своїх творах популяризував славне минуле рідного народу. Основна його праця — «Оповідання про славне Військо Запорозьке низове» — стала бестселером