Головна » В цей день: культурні події 13 січня – що відбулося

В цей день: культурні події 13 січня – що відбулося

В цей день 1904 року народився Мільштейн Натан Миронович – український і американський скрипаль.

В цей день 13 січня  1904 року народився Мільштейн Натан Миронович – український і американський скрипаль.

Виступав у тріо з Володимиром Горовицем і Григорієм П’ятигорським. Народився в Одесі, навчався в Петербурзькій консерваторії. В 1925 році він назавжди залишив батьківщину і виїхав на Захід. Багато сучасних музикантів вважають Натана Мільштейна кращим скрипалем минулого століття. За віртуозне виконання Баха його називали майстром інвенцій.

Любов до скрипки приходила до нього поступово. Перше і найсильніше враження – дитяче. Мати повела хлопчика на концерт, де виступав інший знаменитий одеський вундеркінд Яша Хейфіц (старший від Мільштейна на 2 роки). Гра юного віртуоза вразила Натана до глибини душі. Але коли він почав серйозно займатися музикою у скрипаля Петра Столярського, був дещо розчарований. До того йому здавалося, що музика – така чарівна і прекрасна, не потребує жодних зусиль, а тим більше такої титанічної праці. Але попри все, вже в 1915 році 12-річний Натан виступив солістом на концерті в Одесі, присвяченому 50-річчю композитора Олександра Глазунова. Через рік він вже брав уроки у знаменитого музичного педагога тих часів Леопольда Ауера. 

У 1921 році Натан Мільштейн знайомиться з піаністом Володимиром Горовіцем, який невдовзі стане його близьким другом. Саме з Горовіцем Натан через чотири роки їде до Берліна на гастролі. Там обидва музиканти вирішують не повертатися на батьківщину з її непевним майбутнім. У Берліні Мільштейн домігся аудієнції у славетного бельгійського скрипаля і педагога, професора Брюссельської консерваторії Ежена Ізаї. Той неохоче погодився на зустріч, але після того, як почув «Каприччо» Паганіні у виконанні 22-річного одесита замислився. Потім відповів, що, на його думку Натан не має потреби в жодних учителях. Благословення Ізаї мало величезне значення для Мільштейна. За його ж словами, відіграло вирішальну роль в його самовідчутті як музиканта. 

З 1929 року скрипаль жив у США. Після закінчення Другої світової війни перебрався в Європу і до кінця свого 89-річного життя мешкав у Лондоні. Виступати з концертами музикант перестав лише за три роки до смерті – на заваді став перелом руки. 

В цей день 13 січня ми відзначаємо 140 років від дня народження Антіна Лотоцького – дитячого письменника та громадського діяча.

Працював учителем гімназії у м. Рогатині (тепер Івано-Франківська обл.). Під час Першої світової війни перебував у лавах Українських січових стрільців. 

Редагував стрілецькі часописи «Самопал» та «Червона калина». Співпрацював у журналі «Світ дитини». Автор літературних обробок народних казок, легенд, історичних переказів та оповідань для дітей і юнацтва. Написав низку історичних повістей з княжих і козацьких часів. Антіну Лотоцькому належать «Історія України для дітей», цикл оповідань з вітчизняної історії Х-ХІV століть.