Головна » В цей день 5 березня

В цей день 5 березня

В цей день 1903 року народилася Наталя Львівна Забіла – українська поетеса та драматургиня.

В цей день 1903 року народилася Наталя Львівна Забіла – українська поетеса та драматургиня.

Наталія Забіла народилася 1903 року в Санкт-Петербурзі у дворянській родині. Її батько був онуком академіка-скульптора Пармена Забіли. Крім того, рідна тітка батька була дружиною українського художника Миколи Ге. У сім’ї росло семеро дітей. Наталія Забіла мала троє сестер і троє братів. Вони виховувалися в атмосфері любові до мистецтва – літератури, музики, живопису. Мати щовечора перед сном читала їм вірші та казки напам’ять. Дітей змалку заохочували до малювання, складання віршів і вигадування власних історій.

Творчий доробок Наталії Забіли налічує майже двісті книжок. Серед них вірші, повісті, оповідання, п’єси, драматичні поеми та рецензії. Однак в історію української літератури вона увійшла насамперед як видатна дитяча поетеса. Її поетичні збірки – «Ясоччина книжка», «Оксанчине вбрання», «Про дівчинку Маринку». Також «Малим про велике» та інші – стали улюбленими для не одного покоління маленьких читачів.

В цей день 1827 року народився Леонід Іванович Глібов – український поет та письменник.

Леонід Глібов народився у селі Веселий Поділ Хорольського повіту. Батько, Іван Назарович Глібов, працював управителем кінних табунів у маєтку поміщика Гаврила Родзянка. Дитинство поет провів у селі Горби Кременчуцького повіту, куди сім’я переїхала після зміни місця роботи батька.

Леонід Глібов видавав і редагував газету «Черниговский листок». Її читали на Чернігівщині, а також по всій наддніпрянській Україні. В Галичині та на Поволжі, на Кавказі та в Криму. Згодом у 1863 році окремим наказом міністра внутрішніх справ Валуєва «Черниговский листок» було заборонено. Глібов є автором 107 байок, понад 40 пісенно-ліричних творів, п’єси «До мирового», повісті «Наташа», творів для дітей. Ліричний твір «Журба», який поклав на музику Микола Лисенко, став відомою народною піснею. 

В українську літературу Леонід Глібов увійшов насамперед як талановитий поет-байкар. Твори його видавалися понад 60 разів, і все то були, за незначним винятком, байки. Втім, щодо байок Леоніда Глібова ще за його життя висловлювалися різні думки. З кінця 80-х років цензура, спираючись на Емський указ 1876 року, почала прискіпуватися до байок Леоніда Глібова. Автора намагались скомпрометувати тим, що його твори не оригінальні, а являють собою переклад або примітивний переказ байок Крилова.

Леонід Глібов помер 10 листопада 1893 року в Чернігові. Там його поховали на території монастиря Святої Трійці (вулиця Толстого, Болдина гора).