Головна » В цей день 29 листопада

В цей день 29 листопада

В цей день своє 74-річчя відзначає Сморгачова Людмила Іванівна – українська артистка балету, балетний педагог.

В цей день своє 74-річчя відзначає Сморгачова Людмила Іванівна – українська артистка балету, балетний педагог.

Була солісткою Київського театру опери та балету, виконувала головні партії в балетах П. Чайковського, Мінкуса, Адана та Левенсхольда. Балерина лірико-романтичного плану. Академізм, бездоганна техніка поєднувались у виконавському стилі Л. Сморгачової з артистизмом, умінням надати образу неповторну індивідуальність. Була однією з кращих виконавиць партії Джульєтти в балеті «Ромео і Джульєтта» у постановці відомого українського балетмейстера Анатолія Шекери. Їй аплодували не тільки українці, але й мешканці Японії, Португалії, Італії, Данії. А також Німеччини, Франції, Канади, де вона представляла українську балетну школу. Після закінчення кар’єри балерини працювала педагогом-репетитором з балету в Київському театрі опери та балету. Нині викладає мистецтво балету в Греції.

В цей день 2005 року помер Чендей Іван Михайлович – український письменник, кіносценарист. А також співзасновник Народного Руху та PEN-Ukraine, лауреат Шевченківської премії.

Творчість І. Чендея присвячена соціальним, духовним і моральним проблемам історії Закарпаття. За оцінкою літературної критики письменника називали «Верховинським Королем Лір».

Новела «Чайки летять на Схід» дала назву першій, у 1955 p. виданій книжечці оповідань Івана Чендея. Назва сконденсована високу символіку віками очікуваного й виборюваного закарпатцями єднання з братами на Сході. У новелі через трагедійну велич самопожертви батька й сина розкривається незламність народного духу.

Зворушливо й правдиво, духовно сильними й благородними зображує своїх земляків письменник і в інших оповіданнях. До прикладу, нарисах, повістях, зібраних у збірках «Вітер з полонин», «Ватри не згасають». А також «Чорнокнижник», «Поєдинок».

У 1965 p. виходить друком роман «Птахи полишають гнізда…», у 1967 році — збірка «Березневий сніг», що містить відому повість «Іван». Були і «Терен цвіте», «Коли на ранок благословлялось». Ці книги, які перекладають мовами світу, приносять славу письменнику, але водночас і наражають на критику збоку партноменклатури. Тоді ж Івана Чендея знімають з посади відповідального секретаря закарпатського відділення СПУ (1968). Виключають з партії, позбавляють можливостей елементарного заробітку. Потім були 9 років переслідувань та вимушеного мовчання. Смерть сина Мирослава. Відкриті кримінальні справи за виступи на підтримку Івана Дзюби. Інкримінували за злочин причетність до передачі статті Івана Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?» за кордон.

Потім були книги: «Зелена Верховина» (1975), «Свалявські зустрічі» (1977), «Теплий дощ» (1979). А також і «Казка білого інею» (1979), «Кринична вода» (1980), 1989 — «Скрип колиски» та ін.

В архіві І. Чендея зберігся укладений письменником план-проспект видання творів у 4-х тт. І том охоплював 49 новел та оповідань; ІІ том — повісті «Терен цвіте», «Чорна сальва».