18 грудня 1875 року народився Холодний Петро Іванович – український живописець та художник-монументаліст.
Народився у Переяславі (Київщина). Основною професійною діяльністю Холодного була хімія. Він закінчив у 1897 році природознавчий факультет Київського університету. Згодом викладав у Київській технічній школі, був директором Комерційної школи та Першої української гімназії ім. Т. Шевченка в Києві. Восени 1917 року запрошений до уряду УНР, став міністром освіти. Проте увесь цей час Петро Холодний займався ще й живописом.
Якось у 1910 році на виставці у Києві його роботи, без відома художника, показали широкій публіці. Це стало початком його мистецької кар’єри. Він брав участь у перших українських виставках, що були організовані урядом УНР. Після розгрому УНР емігрував до Тарнова (Польща), згодом переїхав до Львова. Займався монументальним і станковим малярством, декоративним мистецтвом. Став активним учасником різноманітних художніх виставок, створив й очолив Гурток діячів українського мистецтва – ГДУМ. Гурток об’єднував художників, літераторів та архітекторів, проіснував до 1927 року. У живопису, поруч з Михайлом Бойчуком та Олексою Новаківським, став творцем унікального українського стилю – «неовізантинізму».
В цей день 18 грудня 1892 року народився Куліш Микола Гурович – український письменник, режисер, представник Розстріляного відродження.
Народився Микола Куліш в с. Чаплинка (нині Херсонської обл.) в бідній селянській родині. З восьми років наймитував. Рано став сиротою, виховувався в сирітському будинку. Втім, це не завадило йому закінчити сільську школу в Чаплиному, вищу початкову школу та приватну гімназію в Олешках (1913). У 1915-1917 рр. перебував на фронті. У 20-х роках редагував газету, завідував повітовим відділом освіти, що давало йому змогу їздити по селах, вивчати селянське життя.
У 1922 році переїхав до Одеси, де очолив губернський відділ народної освіти. З його ініціативи та за безпосередньою участю було відкрито низку шкіл, дитячих садків та дитбудинків. У ці роки написав цикл «По весям и селам». Розповів про жахливе становище українського села під час голоду в Україні (1921-1922). Микола Куліш створив перший на той час український буквар «Первинку», читанку для початкової школи. Писав оповідання для дітей. Однак талант письменника вповні виявився не в прозі, а в драматургії. У 1925 році була написана перша п’єса «97», що мала гучний успіх. Того самого року Куліш був відкликаний до Харкова, де розпочав творчу працю вже як професійний літератор. Познайомившись із Хвильовим, разом з ним створив і очолив літературне угруповання ВАПЛІТЕ.
В цей день 1908 року народився Косач Юрій Миколайович – український поет, прозаїк, драматург, редактор.
Народився у Колодяжному на Волині. Перші поезії Ю. Косача побачили світ у луцькому часописі «Українська Громада» у 1927 році, коли юнак був ще гімназистом. Наступного року він, вже студент правничого факультету Варшавського університету, зійшовся з українськими націоналістичними організаціями. Студентською «Партією українських державних націоналістів», культурно-освітнім товариством «Основа». А також радикальною «Чорноморці». Навіть розробив «План розбудови національного руху на Волині».