26 квітня – Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу.
Сьогодні виповнюється 38 років із дня аварії на Чорнобильській АЕС, яка стала однією з найстрашніших катастроф за всю історію ядерної енергетики. Аварія забрала життя сотень людей і завдала непоправної шкоди екології.
З того часу в цю дату в Україні щороку вшановують усіх людей, хто загинув чи постраждав від цієї катастрофи, а також шанують ліквідаторів наслідків аварії.
Чи відомо вам, що…
1. Чорнобильська катастрофа настільки глобальна, що їй присвоїли 7 рівень небезпеки за міжнародною шкалою ядерних подій (INES).
2. 50 мільйонів кюрі – такий загальний викид радіоактивних матеріалів. (Це дорівнює наслідкам вибухів 500 атомних бомб, які в 1945 році американці скинули на Хіросіму.).
3. Під радіоактивне випромінювання внаслідок вибуху у Чорнобилі потрапило 1,9 млн людей в Україні. Було евакуйовано 47 500 жителів Прип’яті.
4. Потужний витік радіації «пофарбував» ліс поблизу Чорнобильської АЕС в яскраво-рудий колір. З того часу він називається «Рудий ліс».
5. Повний розпад останнього радіоактивного елемента на забруднених територіях (плутонію-239) до стану природного матеріалу відбудеться в 26486 році (через 24500 років після аварії).
6. Чорнобильська Зона відчуження стала образом у багатьох сюжетах книг, кінофільмів та комп’ютерних ігор.
В бібліотеці на Пріорці для дітей, а також в бібліотеці “Обрій” для дітей, мешканці Оболоні можуть дізнатися про трагедію та наслідки аварії з книг. Наприклад, сучасне видання «Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи» К.Міхаліциної, С.Дворницького (видавництво «Портал») точно заслуговує на вашу увагу. Творці книги змогли знайти точну мову – словесну й візуальну, якою вдалося без нагнітання й простими, але водночас не позбавленими емоцій словами розповісти про масштабну трагедію.
Чорнобиль як місто, як атомна електростанція, як Зона відчуження, як трагедія і як символ.
Ця книжка виникла, щоб пояснити катастрофу людям, які народилися після неї. Аби «Чорнобиль» був не просто словом, за яким упізнають Україну, а усвідомленим історичним досвідом, який показаний в кількох вимірах: технічному, емоційному, природничому, політичному. Ще одна книжка – «Чорнобильський пес Аксель» А.Андржеєвського (видавництво «Зелений пес») прийдеться до смаку усім охочим до правди.