Міністерство культури та стратегічних комунікацій України звернеться до Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО).
У зверненні порушуватиметься прохання створити механізм збереження та захисту архітектурної цілісності вулиць історичного центру Києва.
Як передає Культура Оболоні, про це повідомило МКСК
“У перший ранок нового 2025 року ворог вразив будівлю Національної спілки письменників України (НСПУ). Вона є однією із знакових пам’яток Липок та урядового кварталу. Її збудували наприкінці 19-го століття не одразу, а в кілька етапів. Київський архітектор Володимир Ніколаєв, окрім будівлі НСПУ, опікувався і спорудженням в Києві Володимирського собору. А також Оперного театру та загалом 27-ми громадських будівель”, – йдеться у повідомленні.
Одним з господарів будівлі був мільйонер-цукрозаводчик Сімха Ліберман, який добудовував будинок. Він надав йому не тільки сьогоднішнього вигляду, а й своє ім’я — Маєток Лібермана. Перші збори, на яких організовувався Народний рух України у 1989 році, проходили саме у цьому приміщенні.
“Діяльність Народного Руху заклала підвалини для української незалежності, ядром організації стали саме письменники. Очолив Рух поет Іван Драч. А будівля Спілки письменників — стала першим штабом Народного руху, де кувалась найголовніша наша перемога — незалежність”, – зауважили у МКСК..
На початку 2024 року на фасаді Будинку письменників встановили меморіальну дошку, присвячену цьому важливому епізоду історії України.
“Ворог не просто вбиває письменників, палить українську літературу, нищить українське слово в окупації. Він цілеспрямовано залишає шрами навіть на символах нашої ідентичності, таких як Спілка письменників України. Росіяни взяли нашу ідентичність за мішень, намагаючись усіма можливими способами її знищити, а разом із нею — і нашу культурну спадщину. Однак їхні зусилля марні. Можна знищити будівлю, проте неможливо вбити українське слово”, – підкреслили у міністерстві.
В умовах війни українська культурна спадщина зазнає щоденних втрат, які мають руйнівні наслідки для національної ідентичності.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України має намір звернутися до ЮНЕСКО з проханням сприяти створенню механізму збереження. А також захисту архітектурної цілісності вулиць історичного центру столиці, незалежно від статусу будівель або форми їх власності.
У МКСК зауважили, що системний підхід допоможе захистити культурну спадщину як невіддільну частину національної ідентичності. І найважливіше, створить базу даних для відновлення історичних будівель та споруд.
Внаслідок атаки у столиці двоє людей загинули, ще семеро постраждали. Серед постраждалих – дві вагітні.