Головна » В цей день 14 квітня

В цей день 14 квітня

В цей день 1888 року народився Володимир Іванович Нарбут – український поет.

В цей день 1888 року народився Володимир Іванович Нарбут – український поет.

Володимир Нарбут народився на Сумщині. Закінчив Петербурзький університет. Його поетичні твори з’являлися як у столичних, так і в провінційних виданнях. У літературі він відомий як талановитий поет і один із засновників акмеїзму.

У 1921–1922 роках очолював Радіотелеграфне агентство України (РАТАУ), попередника сучасного Укрінформу. До цього Володимир Нарбут працював у ЮгРОСТА в Одесі. Там активно залучав до творчої діяльності молодих авторів. Зокрема, Ісаака Бабеля, Едуарда Багрицького, Юрія Олешу та інших.

Згодом Володимир Нарбут став керівником пресового відділу ЦК ВКП(б) у Москві. Він очолював декілька видавництв і журналів, і сприяв виходу багатьох творів. 

У роки сталінських репресій Володимира Нарбута було репресовано. У жовтні 1936 року його заарештували за звинуваченням у «українському націоналізмі». В липні 1937 року його засудили до п’яти років ув’язнення. Спочатку утримували у пересильному таборі під Владивостоком, а потім відправили до Магадана.

14 квітня 1938 року його справа була переглянута, і в той самий день його стратили. За іншими джерелами, Володимира Нарбута утопили разом з іншими в’язнями. У 1956 році його було повністю реабілітовано за відсутністю складу злочину.

В цей день 1924 року народилась Марія Федорівна Харченко – українська співачка, акторка театру та народна артистка України.

Марія Харченко народилася 14 квітня в селі Нова Буда Корсунь-Шевченківського району Київської області. У 1933 році сім’я переїхала до Запоріжжя. Після завершення восьмирічної школи Марія Харченко вступила до музичного училища, однак з початком Німецько-радянської війни була змушена покинути навчання й піти працювати.

У 1943 році, після визволення Запоріжжя від німецької окупації, її запросили до трупи Запорізького обласного державного українського музично-драматичного театру імені Миколи Щорса. Там Марія Харченко працювала до 1947 року. У 1947–1948 роках була актрисою Театру оперети в П’ятигорську.

У 1949 році Запорізький музично-драматичний театр під керівництвом Володимира Магара переїхав до Ужгорода. Разом з колективом до нового місця перебралася і Марія Харченко. Вона стала артисткою Закарпатського обласного державного українського музично-драматичного театру, з яким пов’язала всю подальшу творчу діяльність. У 1954 році завершила навчання в Ужгородському музичному училищі.

Марія Харченко була членом Національної спілки театральних діячів України. У 1964 році їй присвоєно звання Заслуженої артистки УРСР, а в 1981 році – Народної артистки УРСР. Її творчі здобутки були відзначені численними державними нагородами та преміями. За роки сценічної діяльності Марія Харченко виконала понад сімдесят головних ролей у театральних виставах.