Головна » В цей день: культурні події 17 січня – що відбулося

В цей день: культурні події 17 січня – що відбулося

В цей день 1907 року народився Китастий Григорій Трохимович – український композитор, диригент, бандурист, Герой України.

В цей день 1907 року народився Китастий Григорій Трохимович – український композитор, диригент, бандурист, Герой України.

Керівник Української капели бандуристів ім. Т.Г. Шевченка в США. Народився Григорій Китастий на Полтавщині. Ще з молодих років хлопець цікавився мистецтвом. У 20 років Китастий вступив до Полтавського музичного технікуму, а після його закінчення – до Київського музично-драматичного інституту ім. Миколи Лисенка. Навчався на диригентсько-капельмейстерському і композиторському факультетах. Оволодів технікою гри на скрипці, корнеті та бандурі. У 1935 році залишки розформованих Полтавської та Київської капел зібрали в одну – Державну Зразкову Капелу бандуристів України. В ній Григорій Китастий став концертмейстром, а в 1941-му – заступником мистецького керівника. 

З початком Другої світової війни Капела була розформована. Молодших за віком призвали до діючих бойових з’єднань. Старших – на копання протитанкових ровів навколо Києва. З тих, що пішли на фронт, багато загинуло. Дехто потрапив у полон, серед них був і Григорій Китастий. З полону йому пощастило втекти і повернутися у Київ. В окупованому німцями місті він долучився до інших артистів і сформував Капеллу бандуристів, давши їй ім’я Тараса Шевченка. 

Капела гастролювала по селах Київщини, концерти мали шалений успіх, і це окриляло артистів. Весною бандуристи виїхали з концертами до Волині і Галичини, але невдовзі артистів було відізвано до Києва. У вересні 1942 року, під виглядом гастролей вивезено до Німеччини. Два місяці вони провели у таборі остарбайтерів в Гамбурзі. Працювали у клепальному цеху, виготовляючи якісь деталі для підводних човнів. У святкові дні давали концерти для робітників табору. Залишаючись в статусі остарбайтерів протягом усієї війни, артисти постійно роз’їжджали по німецьких містах. 

У 1943–1944 роках Капела перебувала на гастролях у Галичині, виступаючи перед місцевим населенням та вояками УПА. Там Китастий зустрів і потоваришував з Іваном Багряним (ця дружба й творча співпраця тривали до останніх днів життя Івана Багряного). 

В цей день 1922 року народився Соколенко Василь Іванович – український художник, майстер петриківського розпису. Заслужений майстер народної творчості України.

Народився в осередку українського народної традиції декоративного живопису – у селі Петриківка. Його вчителькою була знаменита майстриня розпису Тетяна Пата.

З 1971 по 1992 роки працював головним художником на фабриці петриківського розпису «Дружба». Серед заслуг майстра – відкриття при фабриці Музею історії декоративного розпису,. Там він зібрав чудові зразки мистецтва як старих, так і сучасних художників Петриківки.

У 2000-х у власній хаті створив музей-садибу петриківського розпису.

17 січня 1945 року народився Карабиць Іван Федорович – український композитор, диригент, музично-громадський діяч.

Народився у грецькій родині в селі Ялта на Донеччині. У ранньому дитинстві разом з батьками виїхав з Ялти. Подальше його життя пройшло в Торецьку, Бахмуті, Києві та гастрольних поїздках.

Навчався в Артемівському музичному училищі (нині – Бахмутський коледж мистецтв імені Івана Карабиця). Закінчив його по класу фортепіано.

У 1971 році закінчив Київську державну консерваторію (тепер Національна музична академія України) за фахом композиція. Іван Карабиць був учнем Бориса Лятошинського, а після його смерті продовжив навчання у Мирослава Скорика.