Головна » В цей день 22 грудня

В цей день 22 грудня

В цей день 1833 року народилась Марко Вовчок (справжнє ім’я Марія Олександрівна Вілінська) – українська письменниця, перекладачка.

В цей день 22 грудня 1833 року народилась Марко Вовчок (справжнє ім’я Марія Олександрівна Вілінська) – українська письменниця, перекладачка.

Марію Вілінську називають «українською Жорж Санд» та вважають «фатальною жінкою». Чоловіки нею захоплювалися, боготворили, кохали й проклинали. Жінки пліткували, ревнували, заздрили, осуджували й ненавиділи. Вперше вона вийшла заміж у 17 років, за засланого в Орел у Кирило-Мефодіївській справі, 28 – річного Опанаса Марковича. У подружжя народився син Богдан. 

У письменниці були романи з Пантелеймоном Кулішем, Іваном Тургенєвим, Михайлом Добролюбовим. Два її коханих чоловіки померли, а третій зако­ханий вчинив самогубство. Юрист Олександр Пассек (з яким вона прожила 6 років під Парижем), помер від туберкульозу. Троюрідний брат та коханець Дмитро Писарєв, по­тонув у Балтійському морі під час спільної прогулянки на вітрильнику. Останнім і другим законним чоловіком Марко Вовчок був молодший на 17 років дрібний чиновник Михайло Лобач-Жученко.

Особлива, тепла дружба склалася у Марії Олександрівни з Тарасом Шевченком. Він подарував письменниці золотий браслет, яким вона дорожила понад усе, а також «Кобзар» з написом: «Моїй єдиній доні Марусі Маркович і рідний, і хрещений батько Тарас Шевченко» і елегію «Марку Вовчку. На пам’ять 24 січня 1859» . Геній української літератури присвятив Марії Олександрівні цілий уривок з поеми «Сон» («На панщині пшеницю жала …»). У свою чергу Марко Вовчок присвятила Шевченку повість «Інститутка».

Марко Вовчок була однією із найосвідченіших жінок свого часу. Вона зна­ла близько 10 іноземних мов. Се­ред яких французька, англійська, польська, чеська, німецька, українська та інші. Повсякденною мовою в родині Вілінських була французька.

Письменниця уславила своє ім’я як авторка творів про історичне минуле України, зокрема кріпаччини та поневоленого стану жіноцтва часів панщини. Після публікації в 1857 році україномовної збірки «Народні оповідання» Вовчок здобула значної літературної слави в Україні.

Марко Вовчок прославила українську літературу на весь світ, ставши одним з найавторитетніших письменників Європи. Її твори ще за життя були перекладені на багато європейських мов: чеська, болгарська, сербська. А також польська, словенська, італійська, французька, німецька, англійська та ін. і отримали величезну популярність.

Твори Марка Вовчка не втратили своєї актуальності і донині. Вони вселяють в людей надію, доброту і віру у власні сили навіть у найважчі часи.