Головна » В цей день: культурні події 9 листопада – що відбулося

В цей день: культурні події 9 листопада – що відбулося

В цей день 1872 року народився Лепкий Богдан Сильвестрович – український прозаїк, поет, мистецтвознавець та літературознавець.

Літературною творчістю почав займатися під час навчання у Бережанській гімназії, ще в другому класі писав вірші, оповідання («Дідусь», «Нездала п’ятка», «Над ставом» та ін.).

Студентом Львівського університету видрукував 1895 р. в газеті «Діло» своє перше оповідання «Шумка», потім чотири поезії в прозі «На палеті», оповідання «В лісі» та «Дивак». Того ж року опублікував поезії «В світ за очі», «Ідилія» та «Сонет». Співзасновник гуртка «Молода муза» (м. Львів).

Твори вміщував у багатьох періодичних виданнях краю («Діло», «Зоря», «Руслан», «Буковина», «Літературно-науковий Вістник», «Світ», «Жіноча Доля» та інших). Автор 15 збірок поезій та 12 збірок оповідань.

Пісня «Журавлі» Богдана і Лева Лепких. Фортеп’яновий уклад Євгена Форостини. З віденського видання 1916 року.

Вірш «Журавлі» («Видиш, брате мій…», 1910) став народною піснею (музика Л. Лепкого), а також гімном українського січового стрілецтва. На Тернопільщині популяризується народний варіант пісні поета «Час рікою пливе».

9 листопада 1908 року народився Дмитренко Михайло Сергійович – художник, майстер монументального і сакрального мистецтва.

Народився у м.Лохвиця на Полтавщині. Студіював мистецтво у Київській художньо-індустріальній школі у період 1924-1926 рр. На запрошення Федора Кричевського став доцентом кафедри малюнка на архітектурному факультеті того ж інституту.

Дмитренко працював на Донбасі й в Київському театрі робітничої молоді над оформленням спектаклів. У 1939 році був відряджений до Львова для створення місцевої організації Спілки радянських митців України, завдання якої було «перевиховання» львівських митців.

За власним рішенням нікого він не «перевиховував», натомість з початком війни у 1941 році став одним з організаторів Спілки українських образотворчих митців. У цей час було влаштовано кілька її художніх виставок. Найбільш представницькою стала виставка митців всіх регіонів Галичини 1942 року, присвячена 25-річчю створення Української академії мистецтв у Києві, на якій виставлялися твори майстрів, що згодом опинилися в еміграції. Художник був співзасновником і першим очільником Української спілки образотворчих митців Канади.

В цей день 1997 року вперше відзначено День української писемності та мови.

Свято встановлено Указом № 1241/97 Президента України Леоніда Кучми. В Указі зазначено: “Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця“. 

Нестор Літописець – письменник-агіограф, основоположник давньоруської історіографії, перший історик Київської Русі, мислитель, вчений, ченець Києво-Печерського монастиря. Вважається, що Нестор Літописець став прабатьком української писемної мови.

В цей день своє 39-річчя відзначає Гнатковський Олексій Іванович – український театральний режисер, актор театру та кіно.

Широку популярність здобув після ролі Івана Довбуша у фільмі «Довбуш» режисера Олеся Саніна, який запросив його на роль без кастингу. Знімання почалися у 2018 році, а прем’єра відбулася у 2023 році. Це була перша роль Гнатковського у кіно, хоч він і отримував пропозиції раніше. Постать Івана Довбуша як реального персонажа стала для актора відкриттям, хоч феномен Довбуша був йому, як франківчанину, добре знайомим.