Головна » В цей день: культурні події 4 жовтня – що відбулося

В цей день: культурні події 4 жовтня – що відбулося

В цей день 1930 року померла українська письменниця, меценатка, перекладачка та публіцистка — Олена Пчілка.

В цей день 1930 року померла українська письменниця, меценатка, перекладачка та публіцистка — Олена Пчілка.

 

З виходом у 1876 році у Києві книжки «Український народний орнамент» Олена Пчілка здобула славу першої в Україні знавчині цього виду народного мистецтва. В 1880 році Пчілка видала своїм коштом «Співомовки» Степана Руданського, а за рік вийшла збірка її перекладів з творів Гоголя, Пушкіна й Лермонтова «Українським дітям».

 

З 1883 року почала друкувати вірші та оповідання у львівському журналі «Зоря», першою була збірка поезій «Думки-мережанки» (1886). Одночасно брала діяльну участь в українському жіночому русі, та разом з Наталією Кобринською видала у Львові альманах «Перший вінок».

 

В цей день 1934 року померла Заньковецька Марія Костянтинівна — українська акторка і театральна діячка, провідна зірка українського театру кінця XIX — початку XX століть.

 

В її репертуарі більше 30 ролей на сцені. Це переважно драматично-героїчні персонажі. Вона «пережила» жіноче безталання Харитини («Наймичка» Івана Карпенка-Карого, 1887), Олени («Глитай, або ж Павук» Марка Кропивницького, 1883), Ази («Циганка Аза» Михайла Старицького, 1892). А також Катрі й Цвіркунки («Не судилось», 1889, «Чорноморці», 1882 Михайла Старицького), Галі («Назар Стодоля», 1882 Тараса Шевченка) та Квітчиної Уляни («Сватання на Гончарівці»).

 

Актриса створювала образи, проникнуті справжнім драматизмом і запальною комедійністю. Вона уславилась своєю грою звичайних простих людей, розкриваючи безмежність їхніх душ. Маючи чудовий голос — драматичне сопрано, незрівнянно виконувала у спектаклях українські народні пісні. Була серед засновників Театру Миколи Садовського в Полтаві.

 

Сьогодні своє 99-річчя відзначає українська художниця — Виродова-Готьє Валентина Гаврилівна.

 

Майстер портрета, жанрового та пейзажного живопису. Головна тема творчості — образи сучасників. Авторка великої серії портретів видатних діячів української культури — художників, композиторів, співаків, письменників. У них майстриня змогла не тільки передати зовнішню схожість, характерні пози, жести, але й створити справжні психологічні образи. Твори художниці відрізняються граничною ясністю композиції, виразним лаконічним малюнком та гармонійним витонченим колоритом.

 

В цей день 1937 року помер Микитенко Іван Кіндратович — український письменник і драматург доби розстріляного відродження.

 

В історію української літератури І. Микитенко входить передусім своїми найкращими п’єсами — драмами й комедіями (чим не закреслюється й значення помітніших його оповідань і повістей). Публіцистично загострена, дотепна й колоритна драматургія І. Микитенка була присвячена злободенним проблемам, відображала напругу соціальних змін у суспільстві й тому могла донести до нашого часу гарячий подих своєї доби.