Головна » В цей день: культурні події 24 березня – що відбулося

В цей день: культурні події 24 березня – що відбулося

В цей день 1900 року народився Іван Семенович Козловський – український співак та народний артист України

В цей день 1900 року народився Іван Семенович Козловський – український співак та народний артист України.

Народився Іван Козловський в селі Мар’янівка поблизу Василькова. З 7 років співав у хорі Михайлівського Золотоверхого монастиря. Там провів близько 10 років. У цьому ж хорі співав і його рідний брат Федір Козловський, який згодом став відомим співаком.

1917 року Іван Козловський вступив до Київського музично-драматичного інституту. Згодом у 1918 році почав співати в Полтавському музично-драматичному театрі. Служба в Червоній армії тимчасово перервала його артистичну діяльність. По закінченні служби в Червоній армії Іван Козловський співав у спектаклях Харківського театру опери. 

У 1919 році Іван Козловський виїхав на гастролі до Європи разом із хором Кошиця. Дізнавшись про окупацію України більшовицькою Росією, відмовився повертатися на Батьківщину, як і весь склад хору. Цей факт довго залишався таємницею Івана Козловського, але, ймовірно, саме через нього в майбутньому йому забороняли виїзд за кордон.

Іван Козловський був солістом Харківського оперного театру. В репертуарі співака понад 50 оперних партій, велика кількість пісень та романсів. Так склалися життєві обставини, що Іван Семенович прожив майже все своє життя в Москві. Але це не завадило йому завжди пам’ятати про батьківщину. «Моя душа в Україні», – любив повторювати він. 

Всі роки, що Козловський жив на чужині, він не поривав зв’язків з Україною. Записував платівки з українським репертуаром. Виступав з оркестром українських народних інструментів. Неодноразово приїздив до Канева на могилу Тараса Шевченка. У своїй рідній Мар’янівці відкрив на власні кошти музичну школу. Там із захопленням працював з маленькими співаками, виступав з дитячим хором. 

Серед репертуару співака були «політично небезпечні» українські твори: «Мені однаково» на слова Шевченка, пісні українських січових стрільців. Все життя Іван Козловський мріяв, щоб народні пісні, календарні, обрядові, які він знав і любив з дитинства – зберігалися та поширювалися. Виступав Іван Семенович із сольними концертами до 87-річного віку. Помер співак 21 грудня 1993 року. 

В цей день 1869 року народилась Олена Львівна Кисілевська – українська письменниця та редакторка.

Народилася Олена Кисілевська в сім’ї священника на Тернопільщині. Шкільну освіту здобула в Івано-Франківську. Жила деякий час у Львові та в Коломиї. Згодом емігрувала до Канади. 

Разом з Володимиром Бачинським стала ініціатором видання безплатного додатка до газети «Діло» – «Жіноче діло». Там публікувала свої статті з питань жіночої рівноправності. Заснувала і редагувала у Коломиї журнал «Жіноча доля». Прозові твори письменниці (переважно новели і оповідання) присвячені життю селян та інтелігенції. Враження від численних подорожей по Україні, Італії, Швейцарії, Африці лягли в основу книг нарисів «Вражіння з дороги». Також Олена Кисілевська є авторкою мандрівних нарисів «Під небом півдня», «Подорож до Африки», «Листи до сина». Записувала казки, пісні та народні звичаї.