Головна » В цей день: культурні події 21 березня – що відбулося

В цей день: культурні події 21 березня – що відбулося

В цей день 1929 року народився Юрій Михайлович Мушкетик – український письменник.

Народився Юрій Мушкетик 21 березня в селі Вертіївка Ніжинського району в родині сільських активістів. Батько працював учителем. Мати була однією з організаторів перших союзів і багато років очолювала колгосп.

Після закінчення середньої школи у 1948–1953 роках Юрій Мушкетик навчався на філологічному факультеті Київського університету. Згодом ще три роки продовжував освіту в аспірантурі при кафедрі української літератури.

Юрій Мушкетик є визнаним майстром сучасної української прози. Автор повістей і романів «Гайдамаки», «Серце і камінь», «Крапля крові», «Останній острів», «Смерть Сократа», «Біль», «Суд над Сенекою». Також «Гетьманський скарб», «Рубіж», «Яса», «На брата брат», «Час звіра».

Загалом за три десятиліття літературної праці Юрій Мушкетик опублікував понад десять романів, низку повістей. Зокрема, збірки оповідань та кілька п’єс. За роман «Крапля крові» автора було відзначено Республіканською премією імені Миколи Островського, за роман «Позиція» – Державною премією імені Тараса Шевченка. У 1986–2001 роках Юрій Мушкетик очолював Національну спілку письменників України.

Почав друкуватися у 1952 році (оповідання «Перед грозою»). 1954 року – у видавництві «Радянський письменник» вийшла повість «Семен Палій». Історичні події письменник трактував, дотримуючись офіційної думки. Початок 1960-х років був для Юрія Мушкетика дуже плідним. Письменник змінив тематику творчості, перейшовши до зображення образу сучасника, і захопився дослідженням внутрішнього світу людини. 1962 року – роман «Серце і камінь». 

1970 роки – Мушкетик пише романи та повісті на сучасну та історичну тематику: перша редакція роману «Яса», воєнний роман «Жорстоке милосердя», повість «Старий у задумі». Зокрема, фантастична повість «З’їж серце лева», роман «Біла тінь», повість «Біль», роман «Суд над Сенекою» та роман «Позиція». Кожен твір Юрія Мушкетика у 10970 роки вирізняється виразною морально-етичною проблематикою і спробою автора знайти відповіді на важливі питання сучасності.

Помер Юрій Мушкетик 6 червня 2019 року у 90-річному віці в Києві. Похований 8 червня на Байковому кладовищі.