Головна » В цей день: культурні події 2 листопада – що відбулося

В цей день: культурні події 2 листопада – що відбулося

2 листопада 1878 року народився Манастирський Антін Іванович – український художник-живописець і графік.

2 листопада 1878 року народився Манастирський Антін Іванович – український художник-живописець і графік.

Життя і творчість цього художника присвячені Львову та Галичині. Професійну освіту здобув у Львівській школі мистецького промислу та Краківській академії мистецтв. Дебютував молодий художник у Львові на виставці 1900 року.

За своїм обдарованням Манастирський передусім пейзажист, хоч досить активно виступав і в інших жанрах. До кращих робіт художника належить мальовничий цикл «Рідна стріха», серія етюдів, об’єднаних під спільною назвою «Стара народна архітектура», картини «Запорожець», «Паламар», «Гірський потік», «Долина ріки Прут». Багато працював Антон Манастирський і в галузі мальовничої графіки. Його найулюбленішим жанром була дитяча ілюстрація. Митцеві належить обкладинка і 53 ілюстрації до Біблії, виданої у Львові у 1926 році.

В цей день 1881 року народився Остап Грицай – український поет, літературознавець, журналіст, критик, перекладач та педагог.

До 1914 року викладав у Львівській гімназії, у 1914-1945 роках жив у Відні, згодом – у Західній Німеччині. Автор соціально-психологічної поеми «Утеча Олекси Перхуна», циклів новел філософського і релігійного змісту «Обличчя Сфінкса», «Шляхом Месії» та ін. Виступав зі статтями про творчість Василя Стефаника, Ольги Кобилянської, Михайла Коцюбинського. Написав передмови до українських перекладів Мопассана, Стендаля, Флобера, Бальзака, Діккенса. Автор вірша німецькою мовою «Геній України» (про Тараса Шевченка). Переклав німецькою мовою «Слово о полку Ігоревім», уривки з «Енеїди» Котляревського, твори Шевченка та Франка.

Свій 48 рік життя сьогодні відзначає Струць Павло Петрович – український диригент, викладач, громадський діяч, художній керівник та головний диригент Академічного камерного хору.

Народився у Києві. Закінчив Національну музичну Академію ім. П.І.Чайковського, диригентсько-хоровий факультет, а потім аспірантуру.

З 2009 року працює викладачем кафедри хорового диригування Національної Музичної Академії ім.П.І.Чайковського.

Працював хормейстером всесвітньо відомого хору хлопчиків та юнаків КССМШ ім. М.В.Лисенка, у 2005 році очолив Народну академічну хорову капелу НАН України «Золоті ворота». З 2007 року – художній керівник – Академічного камерного хору «Хрещатик».

Під його орудою Академічний камерний хор «Хрещатик» став взірцем мобільного, сучасного музичного колективу, відкритого до пошуків. З 2007 по 2019 під час концертних виступів хор виконав близько двох з половиною тисяч творів, з яких понад 400 – світові прем’єри.

Одне з досягнень Павла Струця – створення на базі хору «Хрещатик» хорового театру, що на теренах України є унікальним явищем.

У форматі хорового театру здійснені постановки. Серед них — «Річний сонцеворот українського обрядового співу», який складається з чотирьох програм: «Небо і Земля» – колядки, щедрівки, «Діво-Весно» – веснянки, гаївки, «Купальський Бог» – співи в ніч на Івана Купала, «Весільний Хліб» – обжинкові й весільні пісні. Також є «Романс для коханої» – український романс у перекладах для хору a cappella з театралізованою постановкою. Важливою є програма «Café-shantant du Khreschatyk», що складається з оригінальних аранжувань всесвітньовідомих французьких естрадних пісень. Окрім цього, представлена антологія «Ave Maria – Пречиста та Непорочна», що охоплює твори про Богородицю від давнини до сучасності у поетичному переплетінні уривками з циклу «Життя Діви Марії» М.Р.Рільке.