1 липня у бібліотеці імені Самеда Вургуна в межах клубу “Спільно” було проведено лекцію – семінар “Що ми знаємо про Олександра Архипенка?”.
Відвідувачі бібліотеки, члени клубу та співробітники з інтересом дізналися цікаві факти із життя того, чиє ім’я із 2016 року носить вулиця, де знаходиться бібліотека.
Україна дала світові багато талановитих людей. Однією з таких постатей є відомий український скульптор Олександр Архипенко, творчим доробком якого пишається кожен музей чи галерея, якій поталанило володіти його полотном чи скульптурою. За життя автора відбулося 130 його персональних виставок. Його роботи подобались Гійому Аполлінеру та Пабло Пікассо, зараз вони представлені в музеях і галереях Нью-Йорка, Парижа, Стокгольма, Берліна. Його вважають учителем світової скульптури, роботи Архипенка сьогодні продаються в середньому від декілька десятків тисяч до декількох мільйонів доларів.
Олександр Порфирович Архипенко народився 18 травня (30 травня) 1887 у Києві. Батько його був інженером, професором Київського університету, дід – іконописцем. 1902 року Олександр вступив до Київського художнього училища Миколи Мурашка, де навчався протягом 3 років. Згодом вирушив до Москви – продовжувати навчання в училищі живопису, скульптури та архітектури. Як виявилося, рідну землю залишив назавжди.
1908 року переїхав до Франції. Експериментував у царині скульптурного живопису. На той час Пікассо започаткував кубізм – нову течію в образотворчому мистецтві. Саме Архипенко приніс цей стиль у скульптуру. У Парижі заснував власну школу. 1920 року Архипенко став першим українцем – учасником Венеційського бієнале. Через рік художник створив свою школу й у Берліні. Продовжував експериментувати. Замість класичних бронзи та мармуру використовував дерево, скло, метал, часом розфарбовував свої роботи. У 1923 році художник вирішує переїхати разом із дружиною до США. В Америці найкращим чином виявив себе й інженерний хист митця: він створював “механічні картини” – “архіпентуру” – де спеціальний механізм так розташовує кольорові смужки, що створюється нова картина. Це була справжня сенсація. Нині цей винахід використовують у білбордах.
Олександр Архипенко ніколи не втрачав зв’язку з рідною землею. Товаришував з українськими художниками. Розробляв проєкти пам’ятників Т.Шевченкові, І.Франку, князеві Володимиру. Коли дізнався про Голодомор в Україні, передав одну зі своїх скульптур як головний приз лотереї, а зібрані кошти доручив передати жертвам штучного голоду.
Помер видатний скульптор 25 лютого 1964 року у Нью-Йорку.