Головна » В цей день: культурні події 9 жовтня – що відбулося

В цей день: культурні події 9 жовтня – що відбулося

9 жовтня 1904 року народився Бажан Микола Платонович — український поет, перекладач, культуролог, енциклопедист та філософ.

9 жовтня 1904 року народився Бажан Микола Платонович — український поет, перекладач, культуролог, енциклопедист та філософ.

З 1923 року — на журналістській роботі. Саме в той час він почав активно друкуватися, відносячи свої вірші й статті до редакції газети «Більшовик». У Києві він зближується з українськими футуристами Михайлем Семенком та Ґео Шкурупієм. Перший вірш опубліковано в «Жовтневому збірнику панфутуристів». 1926 року в Харкові, де у цей час мешкав Бажан, вийшла його перша книга — «Сімнадцятий патруль», присвячена збройним конфліктам на території України 1917—1920 років.

В цей день свій 61 рік життя відзначає український прозаїк, поет, есеїст та член Українського ПЕН — Вольвач Павло Іванович.

Вірші почав друкувати з початку 1990-х. Перші поетичні збірки, «Марґінес» та «Кров зухвала» відразу ж здобулися на великий розголос. З’яву Вольвача в поезії привітали такі знакові постаті, як Микола Вінграновський, Валерій Ілля, Микола Холодний та інші. Не менший резонанс викликали й подальші книжки, як поетичні, так і прозові.

За багатьма оцінками, у творах Вольвача із конкретики й деталей буденності постають метафізичні сенси. Однією з ключових ознак письма автора є енергетика. Вольвач, як поет-урбаніст, синтезує побутовий екзистенціалізм, романтико-волюнтаристську традицію «українського ренесансу» і не модерністські тенденції. У прозі засвідчив прихильність до метафори жорсткого реалізму.

В цей день 1886 року народилась Блажкевич Іванна Омелянівна — українська дитяча письменниця, громадська діячка, просвітниця та діячка української кооперації.

Виступала в різних жанрах дитячої літератури: поезії, драматургії. Іванна Блажкевич — авторка спогадів про Івана Франка, Ольгу Кобилянську, Василя Стефаника, Тимотея Бордуляка та багато інших.

Іванна Блажкевич збирала пісні, афоризми, етнографічні матеріали. Ініціювала створення Денисівського краєзнавчого музею. Є авторкою книг: «Святий Миколай у 1920 році», «Тарас у дяка», «Діло в честь Тараса» та ін. А також авторка збірок: «Подоляночка», «Прилетіли лелеки», «Чи є в світі що світліше? та «Прилетіла ластівка».

Сьогодні своє 73-річчя відзначає українська поетеса і прозаїкиня — Харитонова Раїса Петрівна.

Поетеса є лауреаткою премій імені В.Сосюри, В.Мисика, П.Тичини, М.Петренка, М. Томенка та премії Володимира Затуливітра.

«Відверто і пронизливо відкривається перед читачем складний внутрішній світ жінки й, безсумнівно, дуже талановитої особистості. ЇЇ вірші — органічна суміш страждань і кохання, етичних та естетичних цінностей, де усе промовлено просто і ясно», — з анотації видавництва Факт.