Головна » В цей день: культурні події 3 квітня – що відбулося

В цей день: культурні події 3 квітня – що відбулося

В цей день 1918 року народився Олесь Терентійович Гончар – український письменник.

В цей день 1918 року народився Олесь Терентійович Гончар – український письменник.

Народився Олесь Гончар у 1918 році в селі Ломівка у родині Терентія Сидоровича та Тетяни Гаврилівни Біличенків. Після смерті матері, коли хлопчикові виповнилося три роки, його забрали з Ломівки на виховання дідусь і бабуся в слободу Суха на Полтавщині. Бабуся стала для майбутнього письменника другою матір’ю. Він згадував її як вірянку, чиї пристрасні й поетичні розповіді пробуджували його уяву. Також вважав, що саме її молитвам завдячує своїм порятунком під час війни.

До вступу до Харківського університету Олесь Гончар навчався в Харківському комуністичному газетному технікумі. В той час викладав Шевельов, який пізніше згадував його як свого найздібнішого учня. Юнак працював у 1933–1934 роках в районній газеті в Козельщині на Полтавщині. Також в обласній комсомольській газеті в Харкові і дедалі впевненіше пробував свої творчі сили як письменник. У вересні 1938 року вступив на філологічний факультет Харківського університету.

Олесь Гончар є автором повісті «Земля гуде», романів «Прапороносці», «Людина і зброя», «Тронка», «Твоя зоря», «Собор». Письменник – автор сценаріїв кількох художніх фільмів, за його творами поставлено спектаклі та оперу. Перші літературні спроби молодого письменника – оповідання й повість – з’явилися ще 1938 року. Перебуваючи на фронті, писав вірші, які публікувались у фронтовій газеті. У повоєнні роки розпочав діяльність професійного літератора. Письменник чимало зробив для утвердження української мови, послідовно і самовіддано обстоював її державний статус. Стояв біля початків створення Народного Руху України.

В цей день своє 84-річчя відзначає Григорій Якимович Гаркуша – український співак.

Народився Григорій гаркуша 1941 року в селі Шестірня на Дніпропетровщині. Навчався у Московській консерваторії. З 1971 року – соліст (баритон) Київської філармонії. З 1993 року – викладач Київської консерваторії. На кафедрі сольного співу, з 1998 року – професор. У 1995–2000 роках – на педагогічній роботі в Київському національному університеті культури і мистецтв.

Григорій Гаркуша – академік Міжнародної академії духовного єднання світу. Кавалер Президентської нагороди – ордена «За заслуги». Кавалер ордена князя Ярослава Мудрого V ступеня. Лауреат премії імені Івана Нечуя-Левицького.

У концертних програмах – вокальні твори Георга Фрідріха Генделя, Роберта Шумана, Франца Петера Шуберта та інших. Також Григорій Гаркуша астролював за кордоном.