Головна » В цей день 26 листопада

В цей день 26 листопада

В цей день 1934 року народився Литвин Юрій Тимонович – український поет, письменник, журналіст та правозахисник.

В цей день 1934 року народився Литвин Юрій Тимонович – український поет, письменник, журналіст та правозахисник.

За свої прожиті 47 років Юрій Литвин п’ять разів поставав перед судом і в цілому був засуджений на 41 рік, відсидів 22. В ув’язненні писав вірші. А в 1965 закінчив збірку «Трагічна галерея» – розповідь про злочини тоталітарної системи проти українського народу.

У квітні 1979 року написав працю «Правозахисний рух в Україні, його засади і перспективи», де, зокрема, зазначив: «Свободолюбство, демократизм є характерними ознаками як українця, так і всієї української нації». Через кілька місяців, у серпні, важко хворого Литвина заарештовують знову. Формально його звинуватили у вчиненні опору працівникам міліції. Але за 1,5 місяці до закінчення терміну, у червні 1982 року, Литвина засудили за участь в Українській Гельсінській групі. Присудили покарання 10 років ув’язнення та 5 років заслання. До справи були долучені написані раніше документи: «Борцям за свободу і незалежність Чехословаччини», «Слово про грішників, що каються», «Некролог», «Звернення до Дж.Картера». А також «Радянська держава і радянський робітничий клас» та інші публіцистичні твори. 

Відбував покарання у таборах суворого режиму Пермської області, де на той час перебувала більшість учасників українського правозахисного руху. 

24 серпня 1984 року Юрія Литвина знайшли в камері із розрізаним животом, а 5 вересня він помер у лікарні в місті Чусовий Пермської області. Через п’ять років, у 1989 році, прах Юрія Литвина, Василя Стуса і Олекси Тихого перевезли до Києва і з почестями поховали на Байковому кладовищі.

26 листопада 1925 року народився Заливаха Опанас Іванович – український художник, член Клубу творчої молоді, відомий шістдесятник.

Родом Опанас Заливаха з Харківщини. Під час Великого Голоду сім’ї вдалося вирватися з села й переїхати на Далекий Схід. Навчався в Інституті живопису, скульптури та архітектури імені Іллі Рєпіна в Ленінграді, але в 1947 році був виключений за «поведінку, не гідну радянського студента». Згодом поновився і закінчив його 1960 року. Після того працював у Тюмені та Івано-Франківську (художником художнього фонду).

Скільки робіт створив Заливаха, нікому достеменно невідомо. Лише 2003 року він видав свій перший альбом. Понад 200 робіт художника було знищено. Зокрема й вітраж «Тарас Шевченко», створений Заливахою у співавторстві з Аллою Горською, Людмилою Семикіною, Галиною Севрук і Галиною Зубченко для Київського університету. Вітраж одразу ж після встановлення було завішено синім плюшем, а потім по-варварськи розтрощено. Почались гоніння на авторів, у квітні 1964 митців виключили зі Спілки художників.

В цей день 1926 року народився Братко-Кутинський Олексій Андрійович – український письменник та філософ.

Закінчив філософський факультет Київського університету імені Тараса Шевченка. Працював на Київській телестудії, в «Українській енциклопедії», Інституті психології, Інституті інформації.

У одній із своїх праць стверджував, що світоглядна ідеологія українського етносу. в

В основі якої лежить образ триєдності (символ тризуб), відповідає найвищому рівню знань про світобудову.