У Музеї історії міста Києва триває виставка «Лавра Небесна», присвячена головній духовній святині українського народу, Києво-Печерській лаврі.
Її центральним експонатом є однойменна ювелірна художня композиція авторки Ірини Карпової.
«Це світська робота про духовність, про внутрішній світ. Коли людина народжується, від Бога їй дано тіло, душу, здібності. І вона повинна реалізувати свій потенціал. У роботі великий камінь природний, а є маленькі камінці аметисту, вже огранений. Символізують, що це має робити й людина у своєму житті». — зазначає пані Ірина .
«Лавра Небесна» – це повноправний художній твір, що сповнений глибоким філософським сенсом і який несе в собі світоглядні принципи духовності. У роботі над ним використовувались як давні традиції ювелірного виробництва церковних предметів, зокрема майстрів київського відділення фірм К.Фаберже та Й.Маршака, так і новітні технології.
Центральне місце в композиції посідає прикрашена діамантами аметистова друза у срібній оправі.
Діаманти символізують душі преподобних отців Києво-Печерських. У сяйві діамантів летить голуб, символ Святого Духа. Ліворуч і праворуч від центру композиції розташовані срібні скульптури засновників Києво-Печерської лаври, святих Антонія і Феодосія Печерських. Позолочена дзеркальна поверхня створює ефект німба над головами святих. Над друзою «пливуть» легкі хмаринки, на яких здіймаються силуети Успенського собору, храми Верхньої Лаври та Великої Лавської дзвіниці. Вони виконані з пластинок топазу, доведених шліфуванням до матовості. Стоїть композиція на основі у вигляді стилізованого хреста, подібного до четверика в храмі. Для створення мозаїки використовувалися різні породи, а також елементи з тигрового ока. Також у композиції є зірка Богородиці, адже лавра — це уділ Богородиці.
«Маємо можливість на власні очі побачити ще один шедевр і підкреслити, яку роль відіграє для української держави та української православної церкви Києво-Печерська лавра. Це і відображення нашої лаври земної, яка є душею і серцем, надбанням українського народу, що ми поступово очищуємо. Хочемо, щоб Києво-Печерська лавра була по-справжньому українською святинею. Вона певний час перебувала в духовній окупації, тож викорінюємо дух „руського міра“, який її поневолював. Нам випало здійснити мрію людей, які прагнули жити у власній державі, мати єдину українську церкву. Щоб Києво-Печерська лавра була справді духовним центром, від якого лине божественна благодать. І це буде ще один крок до духовного звільнення України та важливих для нашої держави духовних осередків». — підкреслив митрополит Епіфаній.
«Лавра Небесна» – це не просто дороговартісний ювелірний шедевр, вартість якого оцінена експертами, але не розголошується. І для авторки, і для української культури мистецький об’єкт є безцінним. Ірина Карпова переконана, що ювелірна симфонія «Лавра Небесна» повинна назавжди залишатись в Україні та бути її духовним оберегом.
Ср.-Нд.: 12:00-19:00, Пн-Вт.: вихідні