Головна » В цей день: культурні події 18 листопада – що відбулося

В цей день: культурні події 18 листопада – що відбулося

В цей день 1918 року народився та 18 листопада 2001 року помер Масютко Михайло Савович – український письменник, правозахисник

В цей день 1918 року народився та 18 листопада 2001 року помер Масютко Михайло Савович – український письменник, правозахисник.

Народився у с. Чаплинка, нині – Херсонської області. Важко пережив голодомор 1932-1933 років. 1934 року вступив на історико-філологічний факультет Запорізького педагогічного інституту. 1937 року, на третьому році навчання його виключили з інституту і заарештували. Вирок – 5 років – відбував у таборах і золотокопальнях Колими.

Від 1948 року навчався у Львові в Українському поліграфічному інституті ім. Івана Федорова, одночасно закінчив екстерном Львівський педагогічний інститут. 1953 року, в переддипломний рік, Михайла знову виключили з інституту – цього разу за написання реферату під назвою «Норми комуністичної моралі», який було визнано «ідеологічно хибним».

Певний час працював у Музеї Івана Франка у Львові, а після – викладачем української мови та літератури в школах на різних теренах України: Галичина, Волинь, Київщина, Крим, Херсонщина.

Від початку 1960-х років, під час «хрущовської відлиги», брав активну участь у національному русі, написав низку публіцистичних статей, які поширювалися самвидавом по Україні.

Упродовж 30 років, які судилося прожити в Дніпрянах, Михайло Масютко написав більшість своїх літературних оповідань. 2007 року у Львові вийшла друком «Химера» – найповніше в Україні видання творів Михайла Масютка. 

В цей день своє 56-річчя відзначає Назаренко Галина Олексіївна – українська художниця, майстриня петриківського розпису.

Одна з найбільш активних і знаних сучасних петриківських майстринь. Має в доробку кілька десятків виставок, зокрема близько 30 персональних, у багатьох країнах світу — Україні, Франції, Болгарії, США, Канаді, Грузії, Білорусі та інших. Після виставок у Франції її прийняли до Асоціації сучасного мистецтва міста Морестель.

З 1989 року працює у Петриківці, в Експериментальному цеху петриківського розпису, який в 1998 році перейменували на Центр народного мистецтва «Петриківка».

Мисткиня розписує церкви і інтер’єри, випускає листівки і календарі зі своїми роботами та регулярно проводить майстер-класи. Зокрема усіляко популяризує мистецтво Петриківського розпису.

В цей день свій 46 рік життя відзначає Лазуткін Дмитро Михайлович – український поет, телевізійний продюсер та спортивний коментатор. 

Лазуткін Дмитро є лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка. Перша поетична збірка «Дахи» побачила світ 2003 року – за неї автор отримав премію «Гранослов».

Популярність поету принесла «Червона книга» (2015), в якій, зокрема, знайшли втілення враження від зустрічей з бійцями АТО під час виступів у прифронтовій зоні. Остання на цей час збірка Лазуткіна – «Артерія» (2018).

Дмитро Лазуткін є автором вірша «Реквієм на дощі», який, покладений на музику Аллою Загайкевич, став однією з частин ораторії «З нами Бог» режисера Сергія Проскурні. Ця ораторія, присвячена Героям Небесної Сотні та військовим, що воюють на сході України, була поставлена на Софіївській площі до 23-ї річниці Незалежності України.